338 об’єктів: про спадок Дніпра та Міжнародний день пам’яток історії та культури  

Україна − держава з багатовіковою історією та культурою. Спадщина, створена зусиллями нашого народу, славиться своїми історичними надбаннями на весь світ. Однак, зараз нашу культуру винищує підлий ворог росія, яка здійснила повномасштабний напад на Україну 24 лютого. І з тих пір ворог навмисно руйнує наші пам’ятки, які неможливо буде відновити.

Про це Відкритому розповіла начальниця управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради Надія Лиштва.  

Надія Лиштва

Надія Лиштва

18 квітня у світі відзначають День пам’яток історії та культури.  Завдання цієї дати нагадати суспільству про різноманіття культурної спадщини створеної зусиллями багатьох народів за всю історію людства, її вразливість та необхідність збереження для майбутніх поколінь. Девізом Міжнародного дня пам’яток та історичних місць стали слова: «Збережемо нашу історичну батьківщину».

Україна − держава з багатовіковою історією та культурою. Кожна епоха залишає нам у спадщину пам’ятку архітектури чи історії, що зберігає в собі згадку про певну визначну подію чи особистість. До наших днів збереглися середньовічні фортеці, палаци та садиби, стародавні монастирі та храми (у деяких з них і понині проводяться служби), багато інших унікальних архітектурних витворів мистецтва, що навіки прославили своїх майстрів.

У кожному регіоні є свої визначні пам’ятки − перлини української землі.

«Лише у Дніпрі пам’яток архітектури більше 148,  історичних – так само, плюс археологія, монументалка. В цілому пам’яток 338, додаються й щойновиявлені об’єкти культурної спадщини, їх 80 наразі. Значних руйнувань памяток у Дніпрі з початку війни немає», – розповіла начальниця управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради  Надія Лиштва.

Однак, зараз нашу культуру винищує підлий ворог росія,  яка повномасштабна напала на Україну 24 лютого. І з тих пір ворог навмисно руйнує наші пам’ятки, які неможливо буде відновити.

«Багато реставраційних робіт зупинено через війну, бо не можливо проводити тендери та закупівлі. Наприклад, до Дня міста ми готували подарунок відновлення скульптури «Дніпрові хвилі», її в Києві реставрували, однак цього не станеться, бо її скульпторка поїхала зі столиці через обстріли», – доповіла начальниця управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради.

13 мільйонів було виділено на 2022 рік для реставрації пам’яток культури в Дніпрі. За словами Надії Лиштви, частину цих коштів через війну не реалізують як планувалося. Тому було прийняте рішення повернули фінанси в бюджет міста для більш нагальних потреб під час війни.

«Кошти по реставрації були виділені на: пам’ятку архітектури сходи «Особняку Непокойчицького», по вул. Шевченка, 33; головний фасад по вулиці Боброва 28 та один з найстарших у Дніпрі кутовий двоповерховий будиночок по Харківській, 5. Через війну частину проєктів ми не можемо реалізувати, бо реставрація фасаду триває від 6 до 9 місяців у теплий час, тобто роботи мали початися у березні», – пояснила Надія.

В Україні з початку війни зруйновано безліч культурної спадщини. Наприклад, спалені дерев’яні церкви 1810-1830 років Житомирщини, Київщини, Харківщини. За словами Надії, це пам’ятки національного значення, які вигоріли вщент. Всі зруйновані об’єкти є на мапі «Культурних втрат» при Міністерстві культури України.

За попередніми підрахунками, станом на 1 квітня 2022 року понад 160 різних пам’яток та об’єктів культури були частково пошкоджені або повністю знищені внаслідок повномасштабного військового вторгнення росії на територію вільної України.

«Навіть в мирний час реставрацію провести важко. Ми спілкуємося з польськими та німецькими колегами щодо відновлення наших пам’яток. Вони не проти після війни приїхати в Україну та навчати наших реставраторів відбудовувати міста. Як це регулюється з нашим законодавством? Ніяк. У нас є прозоро, виграють якісь підрядники, якісь проектувальник, а про те, що може бути якась сумісна група наших та закордонних рестораторів – законодавчо поки що не врегульовано», – пояснила начальниця управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради.

Детальніше дивіться у відео.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ НОВОСТИ ДНЕПРА: Оккупанты от имени СБУ рассылают фейковую информацию гражданам Украины.

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

Теги: