Новорічні іграшки з минулого: дніпрянка розповіла цікаві факти з історії ялинкових прикрас
Персонажі казок Пушкіна, шишки, ягоди, пташки та годинник. Здавалося б, нічого спільного. Насправді ж, це все новорічні іграшки. Саме такий вигляд мали ялинкові прикраси за часів радянського союзу. Зараз вони і досі зберігаються в домівках багатьох родин Дніпра, як символ пам’яті та дитинства. У пресцентрі Відкритого співробітниця музею Вікторія Обух розповіла про появу новорічної іграшки та цікаві факти з історії її існування.
Історія прикрашання ялинки розпочалася багато століть тому в Західній Європі. Тоді на дерево вішали різноманітні смаколики: пряники, бублики та горіхи. А улюбленою прикрасою наших предків були яблука. Та одного року фрукти не вродили. Врятувати свято взялися німецькі склодуви, які славилися своєю майстерністю. Вони зробили яблука з прозорого матеріалу. Так, за легендою, і з’явилась перша скляна куля.
Справжнє різноманіття новорічних іграшок припадає на радянські часи. Царівна Лебідь, Чіполіно, шишки, годинники, фрукти, ягоди, звірята, матрьошки та зірки. Такі прикраси і досі зберігаються в колекціях багатьох українських родин.
Стають популярними фігури Діда Мороза та Снігуроньки на підставках. Їх ставили під ялинку. Аналогів такому новорічному атрибуту немає в жодній країні. Хоча дідусів морозів і виготовляли в Німеччині, вони дуже відрізнялися від радянських ззовні.
«Цікавою є історія фігурок Діда Мороза. Кожушок цього персонажа має білий, блакитний або червоний колір. Так от, в 30-50-их роках минулого століття намагалися зекономити на виробництві, тому дідусів випускали в білих шубах. Це звичайна економія на фарбі», — розповідає Вікторія.
Ще одним цікавим атрибутом Нового року в СРСР була ялинка-малятко. Деревце маленького розміру, виготовлене із суцільного пластику з’явилося в 1950-их роках. Виготовляли їх, щоб ставити на стіл на роботі або вдома як додаток до основної ялинки.
«Спеціально для таких ялинок продавали цілі набори новорічних скляних іграшок. Вони були крихітні і виглядали досить тендітними. І прикрасити таку ялинку – досить складна задача. Треба було прив’язати ці крихітні прикраси до гілочок», — каже Вікторія Обух.
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Новогодние бабочки: музей Днепра проводит праздничную акцию | Відкритий
Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.
Теги: история, новости Днепра, Новый год