Паски та писанки: мистецтвознавиця Дніпра про великодні традиції на Дніпропетровщині

Великдень — одне з найбільших свят для багатьох українців, нарівні з Різдвом та Новим роком. Навколо нього безліч традицій, прикмет та обрядів. Які характерні для Дніпропетровщини?

Про це Відкритому розповіла мистецтвознавиця, керівниця фольклорно-обрядового театру «Родослав» Наталія Братчик.  

Наталія Братчик

Наталія Братчик

Традиційні страви на Великдень це, звичайно, насамперед дріжджова паска з білковою глазур’ю.

«Паски можуть бути жовті, білі та чорні. Жовті називають золотими та готують лише у чистий четвер, вони присвячені Ісусу Христу та Великодню. Білими поминають покійних та випікають у суботу. Чорні ж їдять протягом всього тижня», – розповіла фольклористка Наталія Братчик.

До столу можна подати ще голубці, борщ, вареники з різними начинками, сирники, банош або бограч. Ну і куди ж без різнобарвних яєць? Розписані, пофарбовані або ж вимочені у цибулі, дряпані – головне, аби були на столі.

«На Придніпров’ї писанкарство розвинене. Писанки розписують до чистого четверга. Зображуючи на них такі символи як хрест, вітрячок, метелик, зірка, коник, сорок святих, безкінечник, кучері та інші», – пояснила Наталя.

Паски та писанки: мистецтвознавиця Дніпра про великодні традиції на Дніпропетровщині - рис. 1

Паски та писанки: мистецтвознавиця Дніпра про великодні традиції на Дніпропетровщині - рис. 2

Крашанки красилися у нашому регіоні тільки природніми матеріалами: кора вільхи, дуба, чорноклена, яблунева, червоний бурячок, капуста червона, варіння пролісків, бузини, цибулі та моху. Кожен компонент дає свій колір.

Усім відома українська традиція битись яйцями – великодня гра задля єднання з рідними за святковим столом. Однак, мало хто знає символіки як такого яйця та розваги.

Фото з соціальних мереж

Фото з соціальних мереж

«Крашанка для України з прадавніх часів має велике значення. Саме нею треба розговітися після служби у церкві. Господар має розрізати свячену червону крашанку або писанку і кожному з родини дати шматочок. За традицією це треба роботи ножем. Битва крашанками в народі дуже популярна. Чиє яйце не розіб’ється – той довше житиме. Я бажаю, щоб у нас усіх були міцні крашанки, особливо у наших захисників», – пояснила  мистецтвознавиця.

Великдень весняне свято, тому українці традиційно співали веснянки, а ввечері ворожили на кохання та заміжжя. Серед прикмет та повір’їв:

  • якщо ніч напередодні Великодня зоряна, у майбутньому сезоні буде хороший урожай
  • якщо в ніч на Великдень снилися померлі родичі, весь наступний рік не хворітимете
  • якщо зустріти світанок на Великдень, рік буде дуже вдалим
  • якщо під час хресної ходи не згасла свічка — рік буде щасливим.

Детальніше дивіться у відео.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ НОВОСТИ ДНЕПРА: Польский благотворительный фонд PALYANITSYA передал 40 раций для украинских воинов.

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

Теги: , ,

...