Піше патрулювання Нацгвардії суперечить Конституції та є неефективним

З 1-го серпня військовослужбовці Національної гвардії України охоронятимуть громадський порядок у складі самостійних піших патрулів. З цього часу продовжуються дискусії щодо відповідності нововведеного пішого патрулювання українському законодавству і щодо реальних намірів міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Відкритий вирішив розібратись, наскільки впроваджене піше патрулювання військовослужбовцями Національної гвардії України відповідає Конституції України та які матиме наслідки.

Невідповідність Конституції

Реагуючи на побоювання громадян, у Міністерстві внутрішніх справ оприлюднили заяву, в якій зазначили, що Нацгвардія не має протиправних намірів, а навпаки керується статтею 12 пунктом 2 Закону України «Про Національну гвардію», згідно з якою повинна забезпечувати охорону життя, прав, свобод і законних інтересів громадян та держави від злочинних та інших протиправних посягань.

Проте керівництво МВС, імовірно, свідомо приховало деталь, пов’язану із функціями Нацгвардії. Частина 4 статті 17 Конституції каже, що військові формування, яким є Нацгвардія,  ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян. А обмеження прав і свобод — це проникнення до житла чи іншого володіння особи, зупинення транспортного засобу, перевірка документів, затримання та інше — функції, які дозволені військовому формуванню Законом України «Про Національну гвардію».

Інша справа, що проникнення до житла чи іншого володіння особи, зупинення транспортного засобу, перевірка документів, затримання та інше, дозволено військовослужбовцям тільки під час дії воєнного стану.

Піше патрулювання Нацгвардії суперечить Конституції та є неефективним - рис. 1

Патрулювання Нацгвардії тільки ускладнить роботу поліції

Юрист Олексій Захаров у коментарі Відкритому зазначає, що суттєва відмінність у повноваженнях Нацгвардії та поліції може лише ускладнити боротьбу правоохоронців з порушниками.

«Протидія злочинності й надання допомоги громадянам, які її потребують, не входить до функцій Національної гвардії, і відтак гвардійці не мають права використовувати свої повноваження для цього. Через це охорона громадського порядку з боку Національної гвардії не може бути ефективною: припинивши хуліганські дії, Національна гвардія не має права затримувати хулігана саме як підозрюваного, як того вимагає Кримінальний процесуальний кодекс України», — розказав Олексій Захаров.

На думку юриста, якщо ж Нацгвардія буде пунктуально виконувати норми Закону «Про Національну гвардію» в частині передачі затриманих поліції, то відведені Кримінальним процесуальним кодексом 72 години з моменту затримання будуть розпочинати свій перебіг раніше. Це тільки ускладнить роботу поліціянтів і провокуватиме їх порушувати цей строк, а значить — і права громадян.

Варто також відзначити, що більш ранній початок перебігу 72 годин з моменту затримання — чудова знахідка для дуже розумного адвоката, який отримає ще одну можливість «відмазати» свого одіозного клієнта.

Ефективність та спроможність Нацгвардії

Юрист Олексій Захаров зазначає, що відмова від піших патрулів була одною з головних ідей утворення нової патрульної поліції. Неефективність старої пішої патрульно-постової служби поліції була очевидна. І саме з огляду на це повернення такого роду піших патрулів можна розглядати як утворення певної противаги, спрямованої проти нової патрульної поліції.

Але головним ризиком цієї ситуації, на думку юриста, є підготовка та кадрова спроможність Національної гвардії:

«Підготовка військовослужбовців Національної гвардії — військова. Вони рідко розуміють, що — як казав суддя Верховного Суду А. Бущенко, — «і погані хлопці теж мають права». Вони доволі далеко стоять від елементарних понять про захист прав людини. Це не добре і не погано, просто вони історично виконували іншу роботу. Вони не складали протоколи, вони не фіксували докази (до речі, чинний закон також не дає їм цього права), вони не навчені надавати правову оцінку тій чи іншій ситуації. Саме тому особисто мені не віриться в успішне виконання ними функцій поліції», — вважає юрист.

Піше патрулювання Нацгвардії суперечить Конституції та є неефективним - рис. 2

Висновки

Таким чином, ефективність «допомоги» нацгвардійців патрульній поліції є достатньо сумнівною як з практичної точки зору, так і з точки зору відповідності українському законодавству. Можливі дрібні порушення процесуальних норм з боку військовослужбовців Нацгвардії допоможуть злочинцям уникати покарання та у свою чергу ускладнять роботу поліції. Крім того, патрулювання нацгвардійців може перейти у розряд «змагань» з поліцією, що також не сприятиме спільній роботі та протидії злочинності.

Теги: