Ситуація із захворюванням на ботулізм у Дніпрі та області

Про стан захворювання на ботулізм у прес-центрі Відкритого розповів Володимир Чумак – головний інфекціоніст м. Дніпро, завідувач 1-м відділенням міської інфекційної лікарні № 21.

На сьогоднішній день, на щастя, у Дніпрі не було зареєстровано жодного випадку захворювання на ботулізм, а по області був лише один. Пацієнтка була вагітною, але все закінчилося добре: зараз і мати, і дитина є абсолютно здоровими. Тож можна сказати, що наразі дане захворювання не має епідемічний характер. Також варто зауважити, що ботулізм не передається від людини до людини, спілкування і догляд за хворими є абсолютно безпечними.

Ситуація із захворюванням на ботулізм у Дніпрі та області - рис. 1

«При ботулізмі мікроб може існувати у двох формах. Вегетативна, коли йде активне розмноження, саме ця форма продукує ботулотоксин, але лише у певних умовах: температура від 30 градусів, певна кислотність та вологість. Тобто, токсин виробляється у продуктах, що були погано стерилізовані, або не були піддані належній термічній обробці. Отже, продукти, які ми вживаємо, мають бути повністю вільними від ботулотоксинів. Спорова форма ботулізму є нешкідливою, вона не викликає захворювань», — Володимир Чумак.

Ботулізм відноситься до токсикоінфекцій, клінічний прояв цього захворювання має специфічні нюанси. Особливість токсину, що спричиняє ботулізм, у тому, що він не має специфічного запаху чи кольору. Отже виявити заражені продукти майже неможливо. Всмоктування токсину у кров відбувається у тонкому кишечнику і розповсюджується по всьому організму. В першу чергу стаждає центральна нервова система. Першими симптомами є сильна слабкість, підвищена сухіть у ротовій порожнині, розлади шлунку, у подальшому можуть порушуватися функції зору, вражатися центр дихання.

На сучасномі етапі єдиним ефективним засобом лікування ботулізму є введення пацієнту сироватки. Одужання є тривалим, але зазвичай ускладнень процес лікування не має.

«По отруєнню ботулізмом на першому місці знаходяться гриби, на другому — консерви рослинного походження, домашня консервація, а лише на третьому — в’ялена риба, на четвертому — м’ясні продукти. Тож перед тим, як купувати харчові продукти на стихійних ринках, варто добре подумати», —  Володимир Чумак.

Інкубаційний період при захворюванні на ботулізм може становити від кількох годин до десяти днів, в середньому, це два-три дні. У випадку підозри на ураження ботулотоксинами, в домашніх умовах можна використовувати сорбенти, щоб зменшити кількість всмоктуваних у кров токсинів.

Ботулізм може протікати в легкій формі, але в будь-який момент набути більш важкої. За статистикою, кожен десятий випадок захворювання має летальний результат. Тому лікарі радять не зволікати із зверненням до медзакладів. За умов своєчасного надання медичної допомоги вірогідність одужання складає майже 100%.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що у Дніпрі є сучасний апарат, який дозволяє точно встановити причину алергії.

 

Теги: