У Дніпрі коштом громадськості відреставрували унікальний арт-об’єкт

Сьогодні у Дніпрі відкрили відреставрований коштом волонтерів арт-об’єкт на проспекті Пушкіна. Про це повідомляє Відкритий з місця подій. 

Широкому загалу сьогодні представили відреставровану декоративну стіну біля будинку на проспекті Пушкіна, 22. Ініціаторкою реставраційних робіт стала художниця та громадська діячка Ліза Басай.

Довгий час ця стіна перебувала у занедбаному стані: декілька шарів полущеної фарби, бур’яни на колишній клумбі та зруйнована плитка на тротуарі поруч. Об’єкт, який мав бути прикрасою вулиці, через занедбаність став улюбленим місцем прихистку для безхатьків та п’яниць. Тож мета реставрації була простою — повернути гарному місцю статус прикраси проспекту.

«Відреставрувати цю стіну я хотіла ще близько півтора року тому. Ідея була у тому, щоб привести до ладу цю стіну, привернути увагу як до пам’ятника. Мені здається, вона несе культурну цінність і повинна мати значення тут. Ще однією важливою задачею для нас було витіснити звідси місцевих п’яниць та наркоманів, які уподобали цю стіну. Іноді вони тут сплять… Ми зробили все, щоб це місце стало для них незручним», — розповіла Ліза Басай.

У Дніпрі коштом громадськості відреставрували унікальний арт-об'єкт - рис. 1

Ліза Басай — ініціаторка реставраційного проєкту

Звернути увагу на об’єкт Лізі допоміг її друг, який часто ходив на роботу проспектом і щодня бачив цю стіну. Як пояснила сама художниця, привести  місцину до ладу їй захотілося одразу, проте виникло чимало труднощів із розробкою концепції реставрації: чи повертати об’єкту оригінальні кольори, як оформити простір поруч, як зробити всю територію довкола цільною. Проєкт реконструкції декілька разів змінювався, Лізі довелося залучити до роботи архітектора, який запропонував ідею оформлення території довкола об’єкта. Проблеми виникали навіть із місцевими мешканцями.

«Нас постійно підозрювали у тому, що ми хочемо тут робити бізнес, хочемо поставити якесь кафе… Постійно були підозри, що ми маємо щодо цього місця якийсь комерційний інтерес. Тому мені доводилося приходити та пояснювати місцевим, хто ми, що і для чого тут робимо», — поділилася художниця.

У Дніпрі коштом громадськості відреставрували унікальний арт-об'єкт - рис. 2

Арт-об’єкт біля будинку №22 на проспекті Пушкіна

Варто зазначити й той факт, що кошти на реставраційні роботи Ліза знайшла самостійно: це її особисті гроші та гроші небайдужих містян. Допомогою від міста стало те, що КП «Благоустрій» позачергово замінили частину асфальту біля відреставрованого арт-об’єкта. З виконанням власне реставраційних робіт допомагала велика команда волонтерів.

У Дніпрі коштом громадськості відреставрували унікальний арт-об'єкт - рис. 3

Ліза та команда, що допомагала приводити до ладу арт-об’єкт

Про архітектурну цінність та історію об’єкта Відкритому розповіла начальниця Управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради Надія Лиштва. За її словами, ця архітектурна композиція — одна з тих, що створювалися  у 1976 році на честь ювілею міста, а саме частина проєкту «Двісті зелених куточків міста». Раніше тут була клумба, але більш ніж за сорок років вона заросла та зруйнувалася.

«Сама ця стіна — монументальний барельєф з українською тематикою: тут півні, рибки, водорості, листя коноплі, з якої колись ткали полотна. Кажуть, вона була пофарбована у кольори вишиванки, але з автором Володимиром Лободаном нам не вдалося зв’язатися, ми лише дізналися його ім’я. Через це ми не знаємо, які тут були оригінальні кольори. Тому вона стала сірою з різними відтінками. Ще ми зробили арт-об’єктом стіну будинку поруч, намалювали тут мурал», — поділилася Надія.

У Дніпрі коштом громадськості відреставрували унікальний арт-об'єкт - рис. 4

Надія Лиштва

Рибка золотавого кольору серед усіх сірих на стіні з’явилася в останній момент, але стала яскравим акцентом і вже набула свого сенсу. Пофарбувати її у золотий запропонувала одна з художниць міста, щоб вона виконувала бажання містян.

Тепер відреставрована стіна прикрашає собою один з найзеленіших проспектів міста. Вона вже полюбилася дніпрянам і стала відмінним фоном для фотографій. Ініціаторка проєкту і волонтери сподіваються, що свою місію вони виконали, і сюди не повернуться маргінальні елементи суспільства, а громадськість дбатиме про збереження краси.

У Дніпрі коштом громадськості відреставрували унікальний арт-об'єкт - рис. 5

Золота рибка, що виконуватиме бажання дніпрян

У Дніпрі коштом громадськості відреставрували унікальний арт-об'єкт - рис. 6

Бетонне хвилясте оформлення біля стіни відмінно доповнило композицію

У Дніпрі коштом громадськості відреставрували унікальний арт-об'єкт - рис. 7

Також ці «хвилі» унеможливлюють розпиття тут алкоголю і ночівлю безхатьків

У Дніпрі коштом громадськості відреставрували унікальний арт-об'єкт - рис. 8

Містяни вже фотографують оновлену красу

У Дніпрі коштом громадськості відреставрували унікальний арт-об'єкт - рис. 9

Тут фотографуються та загадують бажання

Нагадаємо, раніше ми писали про унікальні літмурали проєкту «Слово на стіні» у Дніпрі.

Теги:

...