У Кам’янському є місце, де зупинився час

Колекціонування настінних годинників — заняття надзвичайно модне, вкрай цікаве та захоплююче. З одним із таких колекціонерів поспілкувався Відкритий.

Так, у місті Кам’янському живе Сергій Гончаров, який працює на заводі АТ «ДНІПРОАЗОТ», а у вільний від роботи час та на вихідних займається ремонтом та збором настінних, маятникових годинників. Сергій розповідає, що дуже хотів собі годинник з боєм. У 2005 році його мрія здійснилася — придбав в антикварному магазині непрацюючі годинники та відремонтував їх. Тоді він і почав купувати та ремонтувати їх на замовлення, так і захопився цим.

Старовинні механізми, що цокають в лад і уособлюють історію ХVIII-ХХ століть (німецькі, французькі, швейцарські, японські), захоплювали з першого погляду і занурювали в особливу атмосферу. У кожного експоната — своя фігура, свій голос, своя історія. Коли майстер врешті виставив «бій», вони відтворили своє неповторне звучання, і можна було почути звук стареньких настінних годинників. Цікаво те, що на той час лідерами виробництва годинникових механізмів були (і донині лишаються) Німеччина та Швейцарія. Саме з цих країн і привозили «розумне і точне» залізо.

67500268 129471188283937 5124203130124238848 n

Найстаріший годинник Сергія датується 1870 роком, вироблений у Франції. Серед колекції також є годинники таких відомих виробників, як Gustav Becker, Junghans, Le Roi Paris (торгова марка) та F.M.S. На сьогодні у нього понад десять настінних маятникових годинників, які кожні 15 або 30 хвилин грають свою мелодію.

IMG 20190810 140621

За словами майстра, найскладніше у його захопленні — знайти деталі для ремонту годинників. З роками все менше й менше залишається дійсно антикварних механізмів, тому підібрати ту чи іншу запчастину дуже важко, але якщо дбати про них щодня, вони прослужать ще сто років.

IMG 20190810 140207

Сергій Гончаров розповів, чого бояться годинники:

  • Перепадів температури, від яких дерево тріскається. Температура повинна бути на рівні кімнатної — 18-22º.
  • Вологості — вона сприяє гниттю. Тому потрібна відмінна вентиляція і витяжка.
  • Комах. Від шашеля допоможе скипидар. Так, для захисту від шкідника, необхідно шприцом залити його в щілини, де зібралися черв’ячки. Якщо уражений невеликий предмет, можна покласти його в целофановий пакет разом з ватним тампоном, змоченим в скипидарі, і туго зав’язати.
  • Пилу. Слід постійно витирати вологою ганчіркою, а раз на пів року — дезінфікувати хімікатами. Щоб годинники блищали як новенькі, раз в пів року їх протирають хімічними засобами з воском.
  • Зупинки. Як і будь-який механізм, годинники бояться простоїв. Тому потрібно постійно заводити їх — це продовжує їхнє життя.
IMG 20190810 140118

Годинник, який кожні 15 хвилин грає свою неповторну мелодію

IMG 20190810 135954

Маятниковий годинник XIX століття

Нагадаємо, раніше ми писали: «Компаси часу»: як виглядають годинники на будівлях Дніпра.

Теги: