У Кам’янському є місце, де зупинився час

Колекціонування настінних годинників — заняття надзвичайно модне, вкрай цікаве та захоплююче. З одним із таких колекціонерів поспілкувався Відкритий.

Так, у місті Кам’янському живе Сергій Гончаров, який працює на заводі АТ «ДНІПРОАЗОТ», а у вільний від роботи час та на вихідних займається ремонтом та збором настінних, маятникових годинників. Сергій розповідає, що дуже хотів собі годинник з боєм. У 2005 році його мрія здійснилася — придбав в антикварному магазині непрацюючі годинники та відремонтував їх. Тоді він і почав купувати та ремонтувати їх на замовлення, так і захопився цим.

Старовинні механізми, що цокають в лад і уособлюють історію ХVIII-ХХ століть (німецькі, французькі, швейцарські, японські), захоплювали з першого погляду і занурювали в особливу атмосферу. У кожного експоната — своя фігура, свій голос, своя історія. Коли майстер врешті виставив «бій», вони відтворили своє неповторне звучання, і можна було почути звук стареньких настінних годинників. Цікаво те, що на той час лідерами виробництва годинникових механізмів були (і донині лишаються) Німеччина та Швейцарія. Саме з цих країн і привозили «розумне і точне» залізо.

У Кам'янському є місце, де зупинився час - рис. 1

Найстаріший годинник Сергія датується 1870 роком, вироблений у Франції. Серед колекції також є годинники таких відомих виробників, як Gustav Becker, Junghans, Le Roi Paris (торгова марка) та F.M.S. На сьогодні у нього понад десять настінних маятникових годинників, які кожні 15 або 30 хвилин грають свою мелодію.

У Кам'янському є місце, де зупинився час - рис. 2

За словами майстра, найскладніше у його захопленні — знайти деталі для ремонту годинників. З роками все менше й менше залишається дійсно антикварних механізмів, тому підібрати ту чи іншу запчастину дуже важко, але якщо дбати про них щодня, вони прослужать ще сто років.

У Кам'янському є місце, де зупинився час - рис. 3

Сергій Гончаров розповів, чого бояться годинники:

  • Перепадів температури, від яких дерево тріскається. Температура повинна бути на рівні кімнатної — 18-22º.
  • Вологості — вона сприяє гниттю. Тому потрібна відмінна вентиляція і витяжка.
  • Комах. Від шашеля допоможе скипидар. Так, для захисту від шкідника, необхідно шприцом залити його в щілини, де зібралися черв’ячки. Якщо уражений невеликий предмет, можна покласти його в целофановий пакет разом з ватним тампоном, змоченим в скипидарі, і туго зав’язати.
  • Пилу. Слід постійно витирати вологою ганчіркою, а раз на пів року — дезінфікувати хімікатами. Щоб годинники блищали як новенькі, раз в пів року їх протирають хімічними засобами з воском.
  • Зупинки. Як і будь-який механізм, годинники бояться простоїв. Тому потрібно постійно заводити їх — це продовжує їхнє життя.
У Кам'янському є місце, де зупинився час - рис. 4

Годинник, який кожні 15 хвилин грає свою неповторну мелодію

У Кам'янському є місце, де зупинився час - рис. 5

Маятниковий годинник XIX століття

Нагадаємо, раніше ми писали: «Компаси часу»: як виглядають годинники на будівлях Дніпра.

Теги: