В МОЗ України розповіли, кому не можна вакцинуватися від Covid-19

МОЗ надало уточнений та оновлений перелік протипоказань до вакцинації від COVID-19.

Про це повідомляє Відкритий.

У Міністерстві зазначають, що вакцинація може бути протипоказана лише у виключних випадках або тимчасово. Забігаючи наперед, зазначимо, що єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною МОЗ вважає важку алергічну реакцію (анафілактичний шок) на першу дозу цієї вакцини. Втім, навіть у цьому випадку пацієнтові рекомендують щепитися від COVID-19. Для цього просто потрібно обрати іншу вакцину.

В МОЗ України розповіли, кому не можна вакцинуватися від Covid-19 - рис. 1

Зовсім не можна щепитись лише при абсолютних протипоказаннях. Але й вони бувають постійними або тимчасовими. Це означає, що пацієнт із такими протипоказаннями не може вакцинуватись або взагалі, або на даний момент часу.

Абсолютні протипоказання – стан, за якого існує чітко визначена ймовірність виникнення серйозної побічної реакції на введену вакцину у пацієнта, а ризики від проведення вакцинації значно перевищують переваги від щеплення. Абсолютні протипоказання можуть бути постійними або тимчасовими.

Постійні протипоказання –протипоказання до щеплень, що мають постійний пожиттєвий характер. У цьому випадку пацієнтові не можна щепитись взагалі.

Тимчасові протипоказання – протипоказання, які мають тимчасовий характер та зникають з часом. Після їх зникнення може бути проведена вакцинація. Тимчасовими протипоказаннями до щеплення від COVID-19 є:

  • гострі захворювання з температурою вище 38°C. Вакцинацію можна
    відкласти на термін до 2 тижнів від початку захворювання;
  • лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою. Вакцинація може бути проведена через 90 днів після закінчення терапії;
  • введення вакцин проти інших інфекційних хвороб. Вакцинація від COVID-19 може бути проведена через 14 днів після введення вакцини проти інших інфекційних хвороб, за винятком інактивованої вакцини проти грипу, яку можна вводити безвідносно до часу отримання антиковідної вакцини;
  • проба з туберкуліном або аналіз крові на туберкульоз (IGRA).

Вакцинація має бути відкладена до завершення оцінки проби/IGRA. Вакцинацію може бути відтерміновано на 3 місяці від часу перебігу COVID-19 або здійснена раніше, але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19.

У випадку встановлення тимчасових протипоказань, вакцинація відкладається на той час, поки проблеми зі здоров’ям будуть вирішені. Після цього можна буде отримати щеплення.

Вагітність та грудне вигодовування не є протипоказаннями до вакцинації.

Хто визначає протипоказання.

Протипоказання до вакцинації може встановити тільки сімейний або лікуючий лікар. Лікар також визначає чи є протипоказання тимчасовими або постійними. За потреби для отримання додаткової інформації та уточнення діагнозу, лікар може направити пацієнта до профільного спеціаліста, за висновком якого остаточно приймає рішення, чи здійснювати вакцинацію одразу чи
відтермінувати її до певного часу.

Вакцинація з пересторогою, або особливі стани.

МОЗ також визначає категорію вакцинації із застереженнями. Це — ситуації, коли вакцинація проводиться з пересторогою. Остаточне рішення щодо щеплення пацієнта у таких випадках приймає лікар. Він враховує всі переваги над ризиками від щеплення та приймає рішення, яке найкраще підходить для пацієнта.

Застереження до вакцинації є у таких випадках:

Онкологічна хвороба. Вакцинація проти COVID-19 осіб з онкопатологією є пріоритетною. Але при її здійсненні слід дотримуватися рекомендацій, які розробила Національна група фахівців з імунопрофілактики. Для щеплення людей з онкологічними діагнозами можна використовувати будь-яку вакцину з наявних. Однак в деяких випадках вакцинацію можна відтермінувати на деякий час. Це визначає виключно лікар.

Аутоімунне захворювання. Пацієнти, які проходять лікування препаратом “Ритуксимаб”, повинні відкласти вакцинацію щонайменше на 4 тижні після останньої дози цього препарату. Більше рекомендацій у Наказі МОЗ України від 11.10.2019 № 2070.

Особи з імунодефіцитом. Наявних нині даних недостатньо для оцінки ефективності та ризиків вакцини для осіб із важкими імунодефіцитними станами. Враховуючи, що вакцина не є «живою», а особи з  мунодефіцитом мають вищий ризик важкої хвороби та смерті від COVID-19, вони можуть бути вакциновані. Але остаточне рішення щодо вакцинації приймає лікар.

Хірургічне втручання. Операція також може бути причиною відтермінування щеплення. Перш за все через те, що якщо у пацієнта після вакцинації підвищиться температура, медики не зможуть зрозуміти, яка причина симптому: реакція на вакцину чи ускладнення після втручання. Тому вакцинація у випадках хірургічних втручань, відкладається на термін, визначений лікарем.

Якщо в пацієнта є протипоказання до щеплення однією з вакцин проти COVID-19 за можливості особа має вакцинуватися іншими типами вакцин. Якщо у вас є питання щодо вибору вакцини, зверніться до свого сімейного лікаря. МОЗ також зазначає, що перевірка кількості антитіл або інші лабораторнід ослідження перед вакцинацією від COVID-19 не потрібні. Вакциновані люди, які перебувають у тісному контакті, повинні продовжувати носити маски, дотримуватись принципів соціального дистанціювання та інших рекомендацій щодо профілактики COVID-19.

Ліка Толорая для opentv.media

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ НОВОСТИ ДНЕПРА: На Днепропетровщине открыли первые уголовные дела за подделку Covid-сертификатов.

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

Теги: , , , ,