Вперше держава зможе підтримувати науку через гранти
Відтепер державне фінансування науки в Україні може відбуватися у формі грантів – це дозволить більше зорієнтувати дослідження на потреби держави та розширити канали державної фінансової підтримки науковців. Про це Відкритий дізнався з повідомлення прес-служби Міністерства освіти і науки.
«Цим документом ми запропонували докорінно нову філософію бюджетного фінансування української науки – грантової підтримки. Ця форма – загальноприйнята у світі, але ми, на жаль, фактично не використовували її для державної підтримки науки та інновацій», — зазначила міністерка Лілія Гриневич.
Раніше фінансування науки державою відбувалось двома способами:
- бюджетне фінансування діяльності наукових установ;
- укладання договорів на виконання розробок.
Натомість грантова підтримка – це буде своєрідний спосіб державно-приватного партнерства – вчених та суспільства – у сфері науки та технологій. З його допомогою держава зможе стимулювати дослідницьку активність за обраними пріоритетами в інтересах всього суспільства.
«Через інструмент грантів вони зможуть стимулювати ту наукову діяльність, отримувати ті розробки, які потрібні для розвитку сфери саме зараз або в найближчому майбутньому. Так ми зможемо більше зорієнтувати тематику досліджень і розробок на потреби держави», – пояснила міністерка.
Майнові права на інтелектуальну власність, яка буде створена під час досліджень коштом грантів, належатимуть самим науковцям, а не державі. Придбане обладнання також залишатиметься у власності отримувачів грантів.
Гранти надаватимуться виключно на конкурсній основі й не більш як на три роки. Порядок відбору визначатиме сам грантодавець, попередньо погодивши його з МОН. Конкурс відбуватиметься за чітко визначеними етапами, зокрема, оголошення про відбір, його умови та результати мають обов’язково оприлюднюватися на сайті грантодавця і МОН.
Державні гранти можна буде надавати на:
- наукові дослідження та розробки;
- проєкти міжнародного співробітництва;
- розвиток матеріально-технічної бази;
- наукове стажування;
- наукові конференції, турніри, інші науково-комунікативні заходи, а також заходи з популяризації науки;
- доступ до науково-технічної інформації та наукової літератури.
Важливо, що серед отримувачів гранту можуть бути наукові ліцеї, що дозволить додатково підтримати талановитих школярів.
Нагадаємо, раніше ми писали, що українські школярі можуть навчатися на два роки довше.
Теги: