Як під час війни отримати медичну допомогу пацієнтам із туберкульозом, ситуація із захворюваністю та профілактика

Під час оголошення тривоги та бойових дій українці змушені ховатися у підвалах та бомбосховищах. Сирість, відсутність сонячного проміння та велика кількість людей – послаблюють імунітет і підвищують ризики захворіти туберкульозом. Як під час війни отримати медичну допомогу, яка ситуація із захворюваністю та профілактикой?

Про це Відкритому розповіли завідуюча відділенням особливо небезпечних інфекцій Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб Галина Шамичкова та начальниця управління Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Наталія Шуліка.  

У березні 2022 року в Україні зареєстровано 1 522 випадки туберкульозу. Попри війну українці можуть отримати безоплатну медичну допомогу при цій хворобі в будь-якому закладі, якій продовжує працювати. Пацієнт може розраховувати на діагностику та стаціонарне лікування, а також отримати спеціальний курс ліків для терапії в домашніх умовах.

«Якщо вас турбують симптоми туберкульозу – зверніться до лікаря-фтизіатра. Направлення не потрібне. Якщо ви переїхали в більш безпечне місце і маєте продовжити лікування від туберкульозу у стаціонарі, то зверніться до найближчого фтизіатричного центру — там вам нададуть потрібний догляд і лікування. Адресу та контакти найближчих медзакладів можливо дізнатися у оператора контакт-центру НСЗУ за номером 16-77», – радить начальниця управління Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Наталія Шуліка.

Наталія Шуліка

Наталія Шуліка

Деталі про роботу контакт-центру читайте тут. Перелік працюючих закладів також зібрав Центр громадського здоров’я України.

Нагадуємо, що медична допомога пацієнтам з туберкульозом в Україні безоплатна. Всі заклади первинної ланки, які підписали договір з НСЗУ на пакет послуг «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги», надають такі безоплатні послуги:

«Контрольоване лікування, моніторинг, нагляд, психосоціальна підтримка; динамічне спостереження за станом пацієнта; організація забору біологічного матеріалу для подальшого дослідження в регіональному фтизіопульмонологічному центрі; визначення спільно з пацієнтом моделі лікування на підставі рекомендації лікаря- фтизіатра та лікарів інших спеціальностей у разі супутніх патологій; організація, забезпечення та зберігання протитуберкульозних препаратів. Їх сімейні лікарі отримуватимуть від фтизіопульмонологічних центрів. Бережіть себе та продовжуйте піклуватися про власне здоров’я!», – додала Наталія Шуліка.

Нижче наведено телефони протитуберкульозих закладів Дніпропетровської області, за якими можна проконсультуватися з приводу лікування.

  • м. Дніпро 050-037-05-43
  • м. Кривий Ріг 096-478-06-26

Консультативний онлайн-центр з проблем туберкульозу:

  • м. Дніпро: 050-037-05-41; 097-012-14-84, 050-511-41-65
  • м. Нікополь 099-052-26-39
  • м. Павлоград 066-118-66-44

Дитячий консультативний онлайн-центр

  • м. Дніпро 073-306-48-93

Туберкульоз — це інфекційне захворювання, викликане мікобактерією. Паличка Коха передається повітряно-крапельним шляхом від людини з туберкульозом дихальних шляхів до здорової. Попри те, що найпоширеніший туберкульоз — легеневий, бактерія може вразити й усі інші органи, крім волосся та нігтів. Хвороба може протікати у «відкритій» та «закритій» формі. У «відкритій» формі хворий виділяє бактерії та може заразити інших, у «закритій» — бактерії живуть в організмі хворого, але не потрапляють у зовнішнє середовище.

«Які симптоми туберкульозу? Кашель, який триває 3 тижні і не зменшується. Подібне може бути й під час бронхіту, але протягом лікування кашель зменшується, поки не зникає. Під час туберкульозу він монотонний. Підвищена температура без видимої причини. Такою вважають температуру від 37,5-37,7°C. Сильна нічна пітливість, якщо вночі доводиться змінювати постіль через те, що вона змокла. Втрата ваги без причин, наприклад, понад 3 кілограмів. Постійна слабкість та втома, задишка. Зменшення фізичної активності у дітей. Ці симптоми притаманні не тільки туберкульозу. Тому треба звертатися до лікаря», – радить завідуюча відділенням особливо небезпечних інфекцій Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб Галина Шамичкова.

Галина Шамичкова

Галина Шамичкова

Щороку потрібно приходити на обстеження до сімейного лікаря. Терапевт має опитати пацієнта, щоб визначити, чи є схильність до туберкульозу. У залежності від того, який у людини ризик захворіти, його направлять на рентген, флюорографію, комп’ютерну томографію чи аналізи.

Детальніше дивіться у відео.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ НОВОСТИ ДНЕПРА: На Днепропетровщине предприятия Ассоциации аграриев Приднепровья сеют подсолнечник.

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре. 

Теги: ,