Зґвалтування під час війни: куди звертатися по допомогу та як покарати винних — експерти з Дніпра

Не мовчати. Від початку повномасштабної війни в Україні підтверджено чимало випадків зґвалтувань, вчинених російськими військовими. У особливій небезпеці люди на тимчасово окупованих територіях. Якщо звернутися до правоохоронних органів одразу неможливо, потрібно самостійно задокументувати все, що сталося, щоб покарати винних. 

Про це Відкритий поговорив з психологинею Центру травмотерапії «ForpostHelp» Олесею Ольховик та фахівчинею системи безоплатної правової допомоги Дніпровського місцевого центру Анастасією Юхименко.  

Постраждалі від насильства в більшості випадків не говорять, що з ними сталося, оскільки на них вчинявся психологічний тиск, вони соромляться розповідати подробиці та не вірять, що, якщо вони звернуться до правоохоронних органів, то винних буде покарано.

«Важливою складовою відновлення людини є відновлення справедливості. У цих справах треба зберігати права людини. Жодні великі інтереси заради великої мети не можуть бути збудовані на їх порушенні. Винесення на публіку та в пресу деталей й історій зґвалтувань під час війни – це теж порушення. Це травмує тих, хто постраждав від насильства», – пояснила психологиня Центру травмотерапії «ForpostHelp» Олеся Ольховик.

Олеся Ольховик

Про сексуальне насильство окупантами необхідно повідомляти правоохоронні органи України та Міжнародний кримінальний суд у Гаазі, адже сексуальні злочини в умовах війни кваліфікують як воєнні злочинни.

Але для того, щоб притягнути до відповідальності осіб, які вчинили їх, головне не втрачати час та правильно зібрати докази.

«Під час військових дій такими доказами можуть слугувати: фото та відео, де чітко зафіксовані тілесні пошкодження; свідчення очивидців (відео/звукозапис показань або письмові пояснення); висновки медиків чи експертів (якщо є можливість); одяг або інші предмети зі слідами злочину (їх необхідно зберігати, або зафіксувати на фото чи відео). Якщо є можливість, якнайшвидше зверніться до поліції з заявою про вчинення злочину та медичного закладу, щоб зафіксувати злочин та надати докази його вчинення, окрім того Офіс Генерального прокурора створив захищений сайт для централізованого збору інформації про воєнні злочини – warcrimes.gov.ua, де можна завантажити фото та відеоматеріали, які в подальшому будуть використані для відновлення правосуддя в Україні та міжнародних органах. Реабілітація може здійснюватися тільки у безпеці. Наша організація «ForpostHelp» знаходиться у Дніпрі, вона надає психологічну та медичну допомогу, у нас є лікар, яки має право документувати те, що бачить на прийомі так само як судмедексперт», – розповіла фахівчиня системи безоплатної правової допомоги Дніпровського місцевого центру Анастасія Юхименко.

Анастасія Юхименко

Анастасія Юхименко

Якщо ви не знаєте як діяти та потребуєте юридичної консультації, можете звернутися до юристів безоплатної правової допомоги за телефоном 0 800 213 103. Подзвонити також можна за номерами Національної гарячої лінії з попередження домашнього насильства за телефонами 116 123 (для повнолітніх) та 116 111 (для дітей).

Як передати інформацію до Міжнародний кримінальний суд у Гаазі:

  • Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду у Гаазі: atp.informationdesk@icc-cpi.int  (звертатись при цьому можна будь-якою мовою);
  • Офіс Генеральної прокурорки України: warcrimes.gov.ua;
  • Служби безпеки України в Telegram: @stop_russian_war.

Детальніше дивіться у відео.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ НОВОСТИ ДНЕПРА: Тарифы на газ и отопление для населения на время войны меняться не будут.

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре. 

Теги: