Доля українських річок: як врятувати від вимирання водойми на Дніпропетровщині?
Із півтисячі річок, що протікають в нашій області, половина — практично пересохли або перетворилися на болота. Таку невтішну статистику озвучив у прес-центрі Відкритого розповів еколог, кандидат біологічних наук, доцент ДНУ імені Гончара Вадим Манюк.
Він переконаний: якщо ефективним порятунком річок не зайнятися негайно, багато хто з них остаточно зникнуть вже в найближчому майбутньому. Багато річок фактично залишилися тільки на регіональній мапі, — говорить він. Наприклад, ті ж річки Самоткань, Базавлук наповнюються водою лише навесні. У критичному стані зараз Мокра Сура, Інгулець, є проблеми і у р. Самара.
«У першу чергу, на стан річок впливає діяльність людини. Існують поняття чиста річка і жива річка. Жива — це та, що не зарегульована антропогенною діяльністю і спорудами людства. Всі річки і водойми нашої області штучно керуються, вони зарегульовані. Тобто, живих річок на Дніпропетровщині давно не залишилося. У 2018 році був розроблений проект поліпшення гідрорежиму Орелі. Але реалізовувати цей проект — небезпечно!» — наголосив еколог.
Оріль — відносно чиста річка довжиною 350 км. Їй пощастило з відсутністю великих підприємств на її берегах. В цілому, ріка зберегла природний характер русла з перекатами, мілинами, вирами. І в той же час, вона сильно зарегульована діяльністю людини, що призвело до суттєвого обміління Орілі. Наприклад, влітку в Царичанському районі глибина водойми — лише 30 сантиметрів, розповів Вадим Манюк.
«Проект, який начебто покликаний врятувати річку, передбачає не відновлення природного режиму Орелі, а ще більшу зарегульованість її перебігу. До водності річки цей проект нічого не додасть, просто частково змінить її русло. Це може тільки погіршити ситуацію. Треба глибше вивчити ситуацію і поетапно відновити природний гідрорежим Орелі, а не штучно його регулювати», — наголошує еколог.
Торкнулися під час пресконференції і проблем ріки Дніпро, від якої залежить і стан малих річок. Вадим Манюк наголошує: як річка Дніпро вже давно не існує. Каскад ГЕС перетворив річку в ланцюжок застійних водоймищ. І вже зовсім скоро, на думку біолога, Дніпро перетвориться в систему стоячих боліт.
За станом річок повинні стежити управління водних ресурсів області, управління водойм та інші профільні структури. Але їх вплив на життя річок фахівець вважає неоднозначною, а взаємини вчених із владними структурами — складним і суперечливим.
Теги: