Правовий статус зниклих безвісті: дніпровська адвокатка розповіла, що робити рідним та як отримати допомогу

Найчастіше більшість людей, які не можуть знайти своїх близьких, не знають як діяти в таких ситуаціях. Юристи радять не зволікати, а одразу розпочинати пошуки. На яку допомогу та пільги можуть розраховувати рідні зниклих безвісті?

Про це Відкритому розповіла провідна адвокатка практики судового урегулювання спорів ЮА «Абсолют» Анна Попкова.     

Анна Попкова

Анна Попкова

До Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» нещодавно внесли зміни: додано приставку «…за особливих обставин». Такими вважаються: збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.

«Статтею 4 Закону № 2505 визначено, що особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться в заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру таких осіб. Якщо вона була оголошена померлою, але її місцеперебування, місце поховання чи місцезнаходження її останків не було встановлено, проведення розшуку не припиняється до встановлення всіх цих даних. Тобто, статус загиблої людини ще треба довести», – пояснила адвокатка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 2016 р. затверджено Порядок виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральні держави або безвісно відсутніх. У документі під терміном «безвісно відсутній військовослужбовець» слід розуміти зниклого безвісти під час захисту Вітчизни військовослужбовця, щодо якого понад 15 днів відсутні відомості про місце його перебування, крім відомостей про самовільне залишення військової частини або місця служби. За ним зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, за військовим званням, надбавки за вислугу років та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років. Виплати здійснюються з дня захоплення військовослужбовця у полон членам його родини за їх заявою на ім’я командира (начальника, керівника) військової частини (установи, організації).

«До заяви додаються:

— копії сторінок паспорта повнолітніх членів сім’ї з даними про прізвище, ім’я та по батькові і реєстрацію місця проживання (перебування);

            — довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) членів сім’ї (у разі відсутності такої інформації в паспорті);

            — копія свідоцтва про шлюб (у разі наявності);

            — копії свідоцтв про народження дітей (у разі наявності);

            — копія документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це контролюючому органу і мають відмітку в паспорті, — копія сторінки паспорта з такою відміткою.

Командир (начальник, керівник) військової частини (установи, організації) розглядає протягом 15 днів подані документи та приймає рішення щодо виплати або відмови у виплаті грошового забезпечення, про що повідомляється заявнику в письмовій формі.», – розповіла провідна адвокатка практики судового урегулювання спорів ЮА «Абсолют» Анна Попкова.

Міністерством цифрової трансформації України запропоновано перелік онлайн-сервісів, які допоможуть шукати зниклих родичів та близьких.

Зокрема у Мінцифри пропонують Telegram-канали «Пошук зниклих», «Пошук Україна 2022».  Є бот «Знайди рідних», створений за ініціативи «Міжнародної асоціації кібербезпеки» та інших громадських організацій. «Розшук за даними Національного інформаційного бюро» надає інформацію про зниклих військових і цивільних — як загиблих, так і полонених або депортованих з України. Також радимо звернутися на гарячу лінію уповноваженої з прав людини. Є сайт www.ombudsman.gov.ua  і гаряча лінія 0800 50 17 20.

Детальніше дивіться у відео.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ НОВИНИ ДНІПРА: Пресофіцерка військової частини Нацгвардії з Дніпра — про журналістику в умовах воєнного часу.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал і страницу Відкритого в Фейсбук, щоб першими дізнаватися про важливі події у Дніпрі.

Теги: