Що буде на місці історичного кургану в Новоолександрівці?

Курганний могильник в Новоолександрівці складався із двох насипів, один з яких зруйнували ще у 2006 році. Що буде на цьому місці після розкопок кургану в інтерв`ю Відкритому розказали директорка Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей Лідія Голубчик та начальник охоронної археологічної служби України Інституту археології НАНУ Дмитро Тесленко.

В селі Новоолександрівка Дніпропетровської області майже місяць проходять розкопки кургану з 5-ти тисячною історією.

«Насправді, ця історична пам’ятка — курганний могильник, який складався із двох насипів, коли його виявили на початку 1980-х років. Вперше він був облікований, як об’єкт нерухомої культурної спадщини у 1987 році, як 2 кургани: великий і трохи менший. Але у 2006 році ми стикнулися з тим, що другий курган був фактично зруйнований забудовниками. Тоді археолог Дмитро Ромашко дослідив майже знищений менший курган і зміг знайти лише фрагмент ліпного горщика, що дало можливість датувати його теж добою бронзи. Ось це приклад агресивного середовища, яке руйнує пам’ятки», — розказала Лідія Голубчик.

Мешканці Новоолександрівки занепокоєні долею історичної пам’ятки й знайдених артефактів та намагаються з’ясувати, що ж буде на території , яка належить до охоронної зони кургану після розкопок.

«Громаді важливо, щоб знайдені артефакти, в тому числі кромлех(кільце з вертикально вкопаних плит, яке знаходиться в центральній частині кургану), зберігався в музейному комплексі на території громади, а не в Києві чи у Дніпрі. Ми зареєстрували звернення, яке має на меті згрупувати всі сторони цього питання: місцеву владу, активістів, забудовників. Варто сісти за круглий стіл і вийти на конструктивний діалог», — говорить громадський радник та мешканець с. Новоолександрівка Володимир Степаненко.

Що буде на місці історичного кургану в Новоолександрівці? - рис. 1

«Забудовник ТОВ «СНВ-груп», на мою думку, має цивілізований підхід. Він сприяє археологічній роботі. Наприклад, коли він побачив кромлех, сказав, що в цьому місці планує створити рекреаційну зону, і встановити його на місці кургану. Найвизначніший кромлех у світі – це відомий Стоунхендж», — розказав Дмитро Тесленко.

Також говорили про те, що історія кургану в Новоолександрівці має привернути увагу до інших історичних пам’яток в Дніпропетровській області, які не зберігаються належним чином і руйнуються.

«Зараз на державному обліку в межах Новоолександрівської громади 99 курганів і вони потребують опіки, бо майже всі знаходяться на полях і розорюються фермерами. Це руйнація історичної пам’ятки і це треба заборонити», — говорить Лідія Голубчик.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Слобожанська громада приймає заявки на конкурс «Безпечна громада»!

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

 

Теги: , ,

...