Що станеться, якщо зникне GPS?

Здається, лише уява може обмежити можливості використання технологій системи глобального позиціонування (GPS). Системи GPS надзвичайно універсальні і їх можна знайти майже в будь-якому галузевому секторі. Їх можна використовувати для картографування лісів, допомагати фермерам збирати урожай та орієнтувати літаки на землі чи в повітрі.

Що станеться, якщо зникне GPS? - рис. 1

Фото: Candr4rustyan

Програми глобальної системи позиціонування, як правило, поділяються на 5 основних категорій:

  1. місце розташування – визначення локації;
  2. навігація – потрапляння з одного місця в інше;
  3. відстеження – моніторинг об’єкта або особистого руху;
  4. картографування – створення карт світу;
  5. хронометраж – визначення точних часових відрізків.

На сьогодні у всьому світі системи GPS застосовуються у видобувній промисловості, авіації, геодезичних роботах, сільському господарстві, морській справі, у сфері відпочинку та військовій сфері. У наші дні лікарі, вчені, фермери, солдати, пілоти, мандрівники, водії доставки, моряки, рибалки, диспетчери, спортсмени та люди з багатьох інших галузей використовують GPS-системи для підвищення продуктивності своєї роботи, яку GPS робить безпечнішою та легшою. Пересічна людина також дуже залежить від GPS-систем у своєму повсякденному житті. Програми, якими ми користуємось регулярно, наприклад ігри (Pokerstars, Pokemon GO, Ingress тощо), транспортні послуги (Uber, Uklon), трансляція фільмів (Netflix, Megogo), також повинні знати ваше місцезнаходження, оскільки послуги, які вони пропонують, і наявний вміст можуть варіюватися залежно від місця розташування.

То що ж станеться, якщо GPS перестане працювати?

Що станеться, якщо зникне GPS? - рис. 2

Фото: US Government

GPS складається з 24 супутників і всі вони мають синхронізовані з надзвичайною точністю годинники. Коли ваш смартфон використовує GPS, щоб знайти вас на карті, він приймає сигнали з деяких із цих супутників і робить розрахунки залежно від часу надсилання сигналу та місця, де був супутник. Якщо годинник на цих супутниках відхилиться бодай на тисячну частину секунди, похибка локації може становити 200 км або й 300 км. Тож якщо вам потрібен найточніший час, саме GPS може його показати.

Візьміть телефонні мережі: ваші дзвінки ділять простір з іншими методом, який називається мультиплексуванням – дані отримують часовий штамп, перемішуються і розшифровуються на іншому кінці. Та ж сама похибка на одну тисячну секунди може спричинити проблеми. Банківські платежі, фондові ринки, електромережі, цифрове телебачення, обчислення у хмарних технологіях – всі вони покладаються на різні локації та залежать від часу.

Якщо GPS вийде з ладу, як довго та наскільки якісно наявні резервні системи зможуть підтримувати функціонування всіх цих залежних видів діяльності? Не дуже заспокійлива відповідь полягає в тому, що, здається, ніхто насправді не знає. Недарма GPS іноді називають «невидимою зручністю». Спроба розрахувати грошовий еквівалент вартості GPS стала майже неможливою. Як пише автор Грег Мілнер в Pinpoint: Як GPS Змінює Наш Світ, це все одно що запитати, скільки вартий кисень в дихальній системі людини?

Що станеться, якщо зникне GPS? - рис. 3

Фото: mohamed hassan

Пристрої, що використовують GPS, зазвичай не дають нам загубитися. Якщо цього не буде, дороги будуть заповнені водіями, що сповільнюються, аби роздивитися знаки або зупиняються, щоб подивитися на карти. Якщо ваш маршрут включає їзду на поїзді, без GPS не стане й інформаційних дошок, які повідомляють, коли очікувати наступного прибуття. Зателефонувавши в таксі, ви почуєте виснаженого оператора, який намагається відстежити своїх водіїв, телефонуючи кожному. А от відкривши Uber чи Uklon, ну, ви зрозуміли. Без системи GPS екстрені служби почнуть стикатися з проблемами: оператори не зможуть знайти абонентів за своїм телефонним сигналом або визначити найближчу машину швидкої допомоги або поліцію.

Що станеться, якщо зникне GPS? - рис. 4

Фото: pamela430

У портах почнуть збиватися планові операції, адже контейнерні крани потребують GPS для розвантаження суден. Деякі полиці в магазинах час від часу будуть пустувати через проблеми з логістикою. На заводах траплятимуться простої, адже запуск може не відбутися вчасно. Сільське господарство, будівництво, риболовля, геодезичні роботи – це інші галузі, про які йдеться у звіті уряду Великобританії, в якому показано, що протягом перших п’яти днів раптової відсутності GPS економіка буде щодня втрачати приблизно $ 1 млрд.

Люди, яким платять за те, щоб вони думали про подібні речі, менше турбуються про апокаліптичні сценарії, де, прокинувшись одного дня, людство побачить, що вся система знаходиться в режимі офлайн. Цих спеціалістів більше турбує те, що може трапитися, якщо людям з не дуже хорошими намірами вдасться якось вплинути на систему та змусити її подавати неточні сигнали у тій чи інший місцевості. Професор інженерії Тод Хамфріс показав, що невірні сигнали можуть змусити дрони та супер-яхти збитися зі шляху. Він побоюється, що зловмисники можуть таким чином зламати електромережі, вивести з ладу мобільні мережі або зірвати фондові ринки. Насправді, важко визначити обсяг тієї шкоди, яку може завдати навіть найменша похибка чи збій у сигналах GPS.

Теги: , ,