Топ-5 мостів Дніпра: історія та сьогодення

У Дніпрі вже третій рік ремонтують Новий міст. На ці потреби з міського бюджету виділили та вже освоїли близько пів мільярда гривень. Президент Володимир Зеленський та міський голова Борис Філатов побилися об заклад, згідно з умовами якого або Новий міст буде відремонтований до 14-го вересня включно, або мер Дніпра пише заяву про відставку. В контексті останніх подій Відкритий вирішив згадати, як будували віадуки, що сполучають лівий та правий береги Дніпра.

Амурський міст

Неподалік найстарішого мосту Дніпра за козацьких часів, ще до заснування Дніпра (Катеринослава), існувала переправа, що допомагала жителям Лівобережжя потрапляти на Січ. Після початку освоєння Донецького кам’яновугільного і Криворізького залізорудного басейнів, які були розділені сотнями кілометрів степу і водною перешкодою — Дніпром, виникла необхідність у побудові залізниці, та, відповідно, мосту. Саме в рамках побудови Придніпровської залізниці в 1881—1884 роках, реалізовували проєкт з будівництва переправи. У травні 1884 року в Катеринославі урочисто відкрили новий міст Катерининської залізниці. Офіційна назва — «міст Імператора Олександра III». Довжина мосту становила 1263 метрів від початку до кінця стояків, і 1 376 метрів від початку до кінця залізної споруди. За своїми розмірами тоді це був третій міст в Європі після Олександрівського мосту через Волгу і Мурдейского в Голландії. У 1889 році, на Всесвітній виставці в Парижі, разом з Ейфелевою вежею в Парижі, міст був нагороджений золотою медаллю. Сучасники порівнювали міст з дивом, доти небаченим в придніпровських степах. Грандіозна металева споруда простягнулася між двома берегами Дніпра, встановивши міцне сполучення між двома промисловими басейнами — Кривбасом і Донбасом.

Топ-5 мостів Дніпра: історія та сьогодення - рис. 1

У XX столітті міст два рази руйнували (1920 і 1941 роки). Після Другої Світової війни міст довелося відбудовувати практично з нуля. В результаті від старого моста залишилися лише опори та зовнішня схожість конструкції. Крім того, у відновленого мосту з’явився розвідний проліт. Міст відкрили у 1955 році.

Остання капітальна реконструкція Амурського мосту з заміною асфальтового покриття проводилася у 2002 році. Він є пам’яткою архітектури національного значення.

Мерефо-Херсонський міст

Рішення про побудову другого залізничного мосту у межах Катеринослава прийняли ще до приходу до влади більшовиків. Перед Першою світовою війною було встановлено 22 опори, однак, з початком бойових дій, будівництво тимчасово зупинили. Вирішили продовжити побудову лише наприкінці 1920-х років.

Роботи з будівництва й випробування мосту продовжувалися всього рік і чотири місяці. Унікальний міст через Дніпро був зданий в експлуатацію 21 грудня 1932 року. Його загальна довжина склала 1627 метрів (ширина Дніпра в цьому місці — 1250 метрів). Одночасно завершили прокладку спеціального тунелю в Тунельній балці (звідси походить її назва) і підвели нові залізничні колії.

Під час Другої світової війни Мерефо-Херсонський міст зазнав суттєвих руйнувань. Проєкт відновлення мосту розробив колектив інституту «Дніпродіпротранс». Завершальним етапом у формуванні вигляду Мерефо-Херсонського мосту стала реконструкція в післявоєнні роки, в ході якої його зробили відповідним до початкового проєкту Колоколова – міст позбувся металевих прольотів.

Зараз міст поєднує правий та лівий береги Дніпра і проходить через Монастирський острів.

Топ-5 мостів Дніпра: історія та сьогодення - рис. 2

Новий міст

Після руйнації під час Другої світової війни Амурського та Мерефо-Херсонського мостів було споруджено дерев`яну переправу через Дніпро. Однак у 1961 році дерев`яний міст згорів. А тому виникла потреба у стаціонарній переправі для автотранспорту через головну водну артерію міста.

Проєкт автодорожнього мосту був створений в інституті «Дніпрогіпротранс». Автором проєкт моста був інженер Євген Тетерук. Проєкт виконання робіт підготували фахівці проєктно-конструкторський бюро тресту «Мостобуд» № 1 і мостозагону № 12. Цей новий, стаціонарний міст споруджували два роки, починаючи з другої половини 1964 року. 26 серпня 1966 року була покладена остання залізобетонна балка, яка поєднала обидва береги. Конструкція моста отримала цілісний завершений вигляд. 3 листопада 1966 року міст прийняла в експлуатацію державна комісія. Урочисте відкриття відбулося 5 листопада того ж року о 15:00.

Топ-5 мостів Дніпра: історія та сьогодення - рис. 3

Навесні 2017 року розпочалася реконструкція Нового мосту, яку планували завершити до кінця того ж року. Однак ремонт триває до сьогодні. Таким чином, Новий міст збудували за коротший термін, ніж проводять його реконструкцію.

Кайдацький міст

З відкриттям Нового мосту не вдалося вирішити одну з ключових проблем транзиту через місто — проїзду вантажівок, що рухались з Донецька до Києва й у зворотному напрямку. Відповідно до генерального плану розвитку обласного центру і поліпшення зв’язку лівого берега з правим у 1975 році почалося будівництво Кайдацького мосту. Будівництво мосту, який сполучив лівий та правий береги Дніпра, було завершене в 1982 році Мостозагоном № 12 за проєктом інституту «ЛенДІПроТранс-міст». Довжина — 1732 метри.

Міст було відкрито 10 листопада 1982 року. Ставши четвертим мостом через річку Дніпро у Дніпрі, він мав шість смуг для руху автотранспорту в обох напрямках, 1996 року по мосту був пущений трамвай, що з’єднав селище Нові Кодаки та багатоповерхові житлові масиви Діївки (Червоний Камінь, Покровський й Парус) з Донецьким шосе лівобережною Ломівкою й Кам’янкою. Також він є частиною незавершеної об’їзної дороги.

Топ-5 мостів Дніпра: історія та сьогодення - рис. 4

Південний міст

«Наймолодший» міст Дніпра, що був відкритий на межі тисячоліть. Будівництво тривало загалом 18 років і відбувалося у дві черги: з 1982 по 1993 і з 1998 по 2000 роки. Мета будівництва — поєднати Придніпровськ із найбільшою у місті ТЕЦ і житловим масивом Перемога. Планується функціонування місту не тільки за прямим призначенням. Він мав стати частиною нової об’їзної дороги у Дніпрі, яку почали будувати з 2011 року. Але наразі будівництво об’їзної фактично заморожено.

Топ-5 мостів Дніпра: історія та сьогодення - рис. 5

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що у Дніпрі відкрили понтонний міст на Монастирський острів.

Теги: