Закон неоднозначний: роз’яснення норм трудових відносин у період воєнного стану в Україні
60-годинний робочий тиждень та необов’язковість виплати зарплатні. Новий закон про трудові вiдносини під час воєнного стану дуже суперечливий. Тому ми звернулися до юристів задля роз’яснення правового документу.
Про це Відкритий поговорив з фахівчинею системи безоплатної правової допомоги у Дніпрі Анастасією Юхименко.
Закон, що набув чинності 24 березня, визначає трудові відносини працівників та роботодавців у період дії воєнного стану. Положення налякали громадян 60 годинним робочим тижнем та необов’язковістю виплати зарплатні працівнику. Однак, за словами юристів, у нормативно-правовому акті спочатку треба розібратися.
«Всі зміни відбуваються за ініціативи або працівника або роботодавця. Це не означає, що всі підприємства незалежно від форми власності будуть працювати за цим законом, ні. Трудове законодавство працює. Ще тиждень тому ми не розуміли як себе поводити в тій чи іншій ситуації. Закон є суперечливим, однак неоднозначним. В законі не йдеться, що ми працюємо 60 годин на тиждень», – розповіла Анастасія Юхименко.
Якщо у вас з’явились запитання, звернутися за консультацією до юристів можна безкоштовно до системи безоплатної правової допомоги у Дніпрі та області.
Основні норми нового законодавства:
- Роботодавець може укладати з новими працівниками строкові трудові договори в період дії воєнного стану.
- Роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я.
- Працівник може розірвати трудовий договір з власної ініціативи в строк, зазначений у його заяві, у зв’язку з веденням бойових дій у районах, в яких розташоване місце роботи. Виняток – випадки примусового залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, залучення до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
- Допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку).
- Нормальна тривалість робочого часу працівників у період воєнного стану не може перевищувати 60 годин на тиждень.
- У період дії воєнного стану не залучаються до роботи в нічний час без їхньої згоди: вагітні жінки та жінки, які мають дитину до одного року, особи з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказана така робота.
- Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.
- Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов’язку виплатити заробітну плату.
- У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику в наданні будь-якого різновиду відпусток (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
Детальніше дивіться в відео.
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ НОВОСТИ ДНЕПРА: Комендантский час в Днепре и области будет длиться с 21:00 до 06:00.
Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.
Теги: Новини України