Дніпропетровський художній музей відзначає 105 років з дня заснування
Святкування ювілейної дати музейники розтягнули практично на весь рік. Також до Дня народження музею побачив світ унікальний каталог, в якому зібрана інформація про 105 унікальних та важливих експонатів із фонду музею. Про це у прес-центрі Відкритого розповіли директорка Дніпропетровського художнього музею Тетяна Шапаренко та мистецтвознавець, провідний науковий співробітник музею Ігор Труш.
27 квітня 1914 року відкрився Катеринославський, зараз – Дніпропетровський художній музей. Але, як розповіла директорка Дніпропетровського художнього музею Тетяна Шапаренко, ще на 100-літній ювілей працівники домовилися святкувати День народження у жовтні, напередодні Дня художника України.
«У квітні 1914 року відкриття музею стало яскравою подією в житті тодішнього Катеринославу. Воно стало можливим завдяки спільним зусиллям Вченої архівної коміссії міста, мецената Миколи Гедройца, художників Миколи Моргунова і Михайла Сапожнікова, за підтримки Дмитра Івановича Яворницького і останнього міського голова Єкатеринославу Івана Способного», — нагадала історію музею пані Тетяна Шапаренко.
У цілому ж, до 105-тиріччя музею приурочені всі заходи цього року, включаючи і видання альбому, де представлені репродукції 105 кращих шедеврів з фонду музею — від ікон епохи запорізького козацтва до картин класиків ХХ сторіччя. Тут же – і статті про самі полотна та їхніх авторів.
Майбутня колекція Дніпропетровського художнього музею почала формуватися ще в 1901 році. Основа – 64-и картини, створені у нашому місті. Половина з них збереглися до наших днів і прикрашають експозиції музею.
«У 1936 році фонди музеїв поповнились на 300 картин, які передали найвідоміший художник Ісаак Бродський. А в роки Дрігої світової війни музей втратив 1002 картини. Полотно Михайла Паніна «Виїзд Івана Грозного перед опричнина» незабаром повернеться в Дніпропетровський художній музей. Воно теж було викрадено під час Другої світової війни окупантами. Але в минулому році його знайшли в Америці перед аукціонним продажем і зняли з торгів. Приватні колекціонери, дізнавшись історію картини, повернули її Україні. Дипломна робота Михайла Паніна величезна за розмірами — два на три метри. Тому є проблеми з його транспортуванням», — розповіла директорка музею.
Однак музейники налаштовані оптимістично і вірять, що вже до кінця цього року картина буде в Києві. А на початку 2020-го художній шедевр повернуть до Дніпропетровського художнього музею.
«Пошук інших картин теж продовжується. Відстежуємо різні сайти, приватні колекції, слідкуємо за аукціонами. Все це — дуже копіткий процес. Поки що вдалося відшукати тільки полотно Паніна», — зазначив мистецтвознавець, провідний науковий співробітник музею Ігор Труш.
На даний час у Дніпропетровському художньому музеї — більше 10 тисяч експонатів.
Теги: