Експерт з фіскальної децентралізації назвав найуспішнішу громаду Дніпропетровської області

«Децентралізація в Україні: що потрібно зробити уряду, щоб закріпити реформи?», — про це у Відкритий розповів експерт із напрямків фіскальної децентралізації, бюджетного процесу та податкової політики, який брав активну участь у розробці та просуванні реформ за цими напрямками, Сергій Марченко. 

Експерт з фіскальної децентралізації назвав найуспішнішу громаду Дніпропетровської області - рис. 1

Сергій Марченко відомий тим, що в останні роки працював на посадах заступника Міністра фінансів України та заступника Голови Адміністрації Президента України. За час своєї 17-річної кар’єри брав участь у розробці Бюджетного кодексу України, прийнятого в 2014 році, де була запроваджена реформа фіскальної децентралізації.

«Я вірю, що реформа децентралізації найбільш успішна в Україні за останні 30 років.  Зараз ми всередині процесу, вже створено 909 ОТГ. Незначна кількість громад лишилася необ’єднаною, але ці процеси мають бути завершені у 2019-2020 роках», — говорить Сергій Марченко.

Як додав експерт, щоб надати реформі додаткового поштовху, необхідно на 50% скоротити штати в районних державних адміністраціях. Також потрібно зробити перехід на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом. Таким чином громади отримають додаткові стимули та ресурси для забезпечення сталого розвитку своїх територій. До того ж це поштовх для об’єднання решти громад. Це потрібно зробити до 2020 року.

«За роки реалізації реформи доходи місцевих бюджетів від децентралізації зросли з 70 мільярдів до 262 мільярдів гривень, тобто в 3,7 разів. Це не тільки питання передачі бюджетних ресурсів на місця. Також з’явилася можливість розпоряджатися землею. Вже 46 мільйонів гектарів ділянок передано об’єднаним територіальним громадам, які тепер мають право ними розпоряджатися», — говорить Сергій Марченко.

Експерт зазначив, що найуспішнішим прикладом децентралізації на Дніпропетровщині є Слобожанська об’єднана територіальна громада. Лише за перший рік об’єднання вона збільшила свої доходи в 5,5 разів. А сьогодні число складає 317 мільйонів гривень. Якщо на одного мешканця в 2015 році припадало 3,6 тисячі гривень, то зараз це 22 тисячі гривень. Ці кошти громада використовує на власні повноваження. Крім того, об’єднання отримує гроші в рамках освітньої, медичної та інфраструктурної субвенцій.

Раніше ми розповідали, як підготувати дитину до віпочинку в таборі.

Теги: