Ліквідатори катастрофи на Чорнобильській АЕС поділилися своїми спогадами

Сьогодні, 25 квітня, у прес-центрі Відкритий, до міжнародного дня пам’яті ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС, голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» Соборного району міста Дніпро Олександр Лісняк та його заступник Дмитро Чернявський.

Олександр Лісняк розповів про ліквідацію аварії, як в ніч з п’ятого на шосте травня, коли тільки відбувався перший набір, їх відправляли на Чорнобиль, під село Оране. Його робота полягала в перевезенні рідкого азоту для охолодження грунту у Чорнобилі та під самим реактором.

«На 9 травня температура в реакторі досягала 4000 градусів, плавився бетон, земля, і була загроза водневого вибуху, яку приховували тоді і зараз також. Якщо б це сталося, то пішла б ланцюгова реакція, після якої не тільки України, а і пів-Європи не було би», — додав Олександр Лісняк.

Дмитро Чернявський служив у військовій частині, яка займалася прогнозуванням наслідків ядерного нападу. Написавши заяву у військкомат він, як військовий хімік, поїхав на ліквідацію аварії.

Організація інвалідів «Союз Чорнобиль України» Соборного району міста Дніпра організувалася в 2010 році. В 2013 році з’явилася виставка, присвячена пам’яті ліквідації, і також в цьому році був встановлений пам’ятник у Соборному районі. В 2018 році була написана книга до 32-ї річниці ліквідації ЧАЕС, 10 вересня 2018 вийшов перший фільм про чорнобильців Соборного району, а на цьому тижні вийшов другий фільм про працю чорнобильської організації.

Також було зазначено, з якими проблема учасники ліквідації зіштовхуються сьогодні.

«Більш за все не вистачає ліків. Для учасників ліквідації було виділено більше тисячі найменувань ліків, які повинні приймати чорнобильці. Але Уляна Супрун скоротила їх на триста найменувань, і навіть ці ліки вони не можуть отримати тому, що в аптеках записи вже на два-три місяці вперед. Імпортні ліки прибрали, а видають тільки українські, які лише називаються «ліки». І напевно ще одна з проблем — це пенсії. Хоч і обіцяють, що піднімуть, поки тільки чекаємо», — розповів Олександр Лісняк.

Ліквідатори катастрофи на Чорнобильській АЕС поділилися своїми спогадами - рис. 1

Теги: