Маловідомі архітектурні пам’ятки Дніпра: містика та загадки | Відкритий

Маловідомі архітектурні пам’ятки Дніпра: містика та загадки

18 квітня — день пам’яток історії та культури. Саме до цього дня Відкритий разом з експертами з історії підготував Топ-5 маловідомих історичних пам’яток Дніпра. Цікаві вони тим, що мають загадкову, а інколи навіть містичну історію.

Катеринська миля — невеликий обеліск із піщаннику, поставлений на постамент, який знаходиться на Соборній площі. Містяни називають його просто «Стовпчик». Насправді ж це найстарша зафіксована споруда на території Дніпра, побудована вона була в 1786 році. Офіційна назва «Катерининська миля», але є інша назва, більш відома — «Верстова миля». Та історики кажуть, що все ж таки більш вірна офіційна назва.

«Цей знак спостерігав церемонію закладення Катеринослава. За моїми дослідженнями, ця споруда бачила імператрицю Катерину, австрійського імператора Йосипа другого, Григорія Потьомкіна та інших осіб, які закладали на той час Катеринослав. Цей обеліск, якщо б він міг говорити, то розказав би багато цінної інформації», — запевняє Максим Кавун, кандидат історичних наук, член Національної Спілки краєзнавців України.

Особняк Фердинанда Андерегга — дата побудови точно невідома, за приватною думкою деяких істориків приблизно 1880-ті роки. Це особняк одного із підприємців Катеринослава, він володів цегляними заводами. Навіть мав свою цеглу з ініціалами. Будівля була продана цим підприємцем у 1904 році. .

«Ця будівля зберігає в собі багато таємниць. По-перше, невідома точна дата, архітектор, але найзагадковіша з них — це декор будівлі. Вона фактично може поставити рекорд за кількістю і якістю декору на фасадах. На вході були камяні леви, та у нас у місті це був унікальний випадок схожого декору будівлі. Наразі цей особоняк відреставровано», — розповів Максим Кавун. 

Дім Еміля Вюрглера, або інша назва Дім з жабами — цікава історична пам’ятка тодішнього Катеринослава. За джерелами історики вирахували, що особняк побудували в 1912-1913 роках. Велика модернова будівля, за словами істориків, він навіть може претендувати на найбільший особняк у Дніпрі.

«На огорожі цього особняка сидять десь 5 жаб, і ми, до речі, й досі не знаємо, скільки їх було спочатку. Родзинкою цього будинку є фонтан, який очолює жаба. Він знаходиться всередні, у дворі  особняка», — продовжив Максим Кавун.

 

Будівля Дніпропетровської філармонії. Сюди ходять на мюзикли, та мало хто знає, що це перший хмарочос Катеринослава. Вона була побудована в 1912 році, будівлі вже 107 років. Коли її будували, це була найвища громадська споруда у нашому місті.

«Будівля ця звалась, як театр чи клуб громадського зібрання. Туди могли входити дворяни та міщани. Театрально-концертний будинок із двома залами. Вони хотіли збудувати незвичайний будинок. Одна з перших в Україні та в Європі будівель у стилі конструктивізму. Це золотий фонд світової архітектури»,— доповнив Максим Кавун.

Палац Профілактики — це будівля, яка в свій час напівзгоріла. Побудована відомим архітектором нашого міста — Олександром Красносельским. Будівля раніше носила назву «Палац охорони здоров’я». Це був перший в Радянському союзі палац-поліклініка, збудований він у 1925-1927 роках в римському стилі 16 століття. Поліклініка працювала за призначенням до 2016 роцу. Наразі вона зруйнована і потребує реконструкції.

Отже, тепер ви точно знаєте, які місця у Дніпрі варто відвідати та дізнатися про історію нашого міста більш детально.

Теги:

Оцените этот материал: