Населення Дніпра все більше звертається до давніх традицій на Різдво

Як святкували Різдво наші пращури: старовинні обряди та традиції,— про це у прес-центрі Відкритий розповіла завідувачка зразкового центру української культури «Коло Калинове» міського палацу дітей та юнацтва міста Дніпро, культуролог Валентина Бандур.

Населення Дніпра все більше звертається до давніх традицій на Різдво - рис. 1
«Зимовий цикл розпочинався зі свята Видіння або Третьої Пречистої. Говорили так: «Видіння прийшло — свят навело». Потім було свято Катерини, коли дівчата загадували на долю. Далі — Андрія Первозваного: дівчата та хлопці кусали калиту та придивлялися один до одного. 14 грудня — День Святого Наума, що «наведе на ум». Гарний час віддати дитину до науки. І потім — День Святого Миколая та, безпосередньо, очікування Різдва», — розповідає Валентина Бандур.По словам культуролога, зараз Різдво — це більш розважальне свято. Але населення починає все більше звертається до давніх традицій.
«Взагалі Різдву передував 40-денний піст. Тобто, готуючись до святкувань, люди проходили очищення. Також готували приміщення: білили, робили прикраси своїми руками. Святий вечір — 6 січня — очікувала вся родина. Одягалися святково, вносили солом’яний оберіг — дідуха та ставили його на покуті. Застеляли стіл сіном, по 4 кути клали часник, а в центр – запалену свічку. Обов’язково готували 12 пісних страв», — продовжує Валентина Бандур.
Як розповіла культуролог, Різдво – це родинне свято, яке святкувалося вдома. Сім’я читала молитву та «запрошувала» померлих родичів до столу. Кликали Мороза кутю їсти, бо так намагалися його задобрити. Солом’яний оберіг знаходився у хаті протягом різдвяного тижня, а його присутність привносила в родину святковий настрій.

Раніше ми розповідали, що у Дніпрі підбито підсумки конкурсу анімації про права людини.

Теги: