«Смерть, оповита легендами»: експерт із Дніпра розповів про таємниці поховання Олександра Поля

Про таємниці смерті та поховання почесного громадянина нашого міста Олександра Поля у прес-центрі Відкритого розповів кандидат історичних наук, член Національної Спілки краєзнавців України Максим Кавун.

«Сьогодні є сенс загадати про Олександра Миколайовича Поля , бо 26 липня виповниться 129 років з дня його смерті. Мати Олександра була онукою сестри гетьмана Павла Полуботка. (…) На стику генетичних ліній виникають такі яскраві особистості, як він.  Його життя схоже на роман: він отримав юридичну спеціальність, але повернувся до малої батьківщини, розпочав життя поміщика. У 1886 році йому пощастило, бо він знайшов поклади залізних руд, і фактично поставив питання про розробку руд. Але його ініціатива не знайшла підтримки у громадськості», — розповів Максим Кавун.

«Смерть, оповита легендами»: експерт із Дніпра розповів про таємниці поховання Олександра Поля - рис. 1

Також він додав, що кінець  життя відомого українського дослідника та краєзнавця оповитий легендами. Діяльність Олександра не подарувала йому матеріального щастя. Він помер від розриву серця при загадкових обставинах. Поховали видатного громадянина міста з усіма почестями, похорон вважають найбільш масовим за усю історію колишнього Катеринослава.

«Смерть, оповита легендами»: експерт із Дніпра розповів про таємниці поховання Олександра Поля - рис. 2

«Таємниця могили Поля щороку викликає багато роздумів. Прикро, але краєзнавці досі не знають, де він похований. Є дві різні думки: він був похований «в особом склепе», а інша — біля нього. Жодного фото місця його поховання досі не знайдено. На жаль, в 1940- ві роки Лазаревська церква та Севастопольський парк почали руйнуватися. Міська влада прийняла рішення на цьому місці зробити плодову теплицю. У 1949 році було вперше оголошено, що можна перепоховати людей, але в архіві прізвища Поль не було. Залишки цвинтаря були зруйновані, а на його місці поставили Севастопольський парк. У 1997 році була створена псевдосенсація, нібито нарешті знайшли скелет чоловіка у фраці. Місцева преса поширила інформацію про те, що це був Олександр Поль, але виявилось, що той чоловік був молодшим», — сказав Максим Кавун.

Максим Кавун зазначив, що близько 15 років співробітники музею ставлять питання про потребу проведення археологічних досліджень. Він вважає, що це може допомогти людям дізнатися правду про багатьох відомих особистостей нашого міста.

 

«Я певен, що в такий спосіб ми знайдемо залишки багатьох відомих людей, які були поховані у нашому місті. Мені здається, що це питання дуже важливе. Пошуки його могили — це не детектив, а дослідження. Багато краєзнавців займалися цим питанням, і його треба вирішити», — наголосив він.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що дніпряни не знають про рідне місто.

Теги: