Яке значення має День Соборності для мешканців Дніпропетровщини

Сьогодні наша країна відзначає 100-річчя Злуки. В цей день 22 січня 1919 року в Києві відбулося підписання Акту Злуки між УНР і ЗУНР, яким їх було об’єднано в єдину державу. Про це, а також інші події цього дня, детально розповів доктор історичних наук, професор НТУ «Дніпровська політехніка» та голова  Дніпропетровської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ігор Кочергін, який завітав до медіа-центру телеканалу «Відкритий».

 Історик розповів, що цей день вперше в Україні почали відзначати як офіційне свято в 1999 році за часів Леоніда Кучми, проте в 2011 році, коли Президентом України був Віктор Янукович, офіційне святкування Дня Соборності України не проводилося. Проте з 2014 року цей день повернувся до українського святкового календаря.

За його словами, 22 січня має для мешканців Дніпра і Дніпропетровської області символічне значення: це не просто об’єднання українських земель в єдину державу, а й оборона Катеринослава від наступаючих частин Червоної Армії та загонів Махна.

IMG 1254

«Саме в цей день, 22 січня 1919 року, коли в Києві відбувалися урочисті заходи з нагоди Акту Злуки, в Катеринославі було оголошено режим воєнного стану, бо місто знаходилось в облозі червоноармійців та махновців. З півдня підходили ще й частини білогвардійців, тому українська влада не змогла довго протриматися в місті», — зазначає Ігор Кочергін.

Він додає, що за часів УНР в місті проходили різноманітні культурні, просвітницькі і політичні заходи: наприклад, в будівлі Англійського клубу (колишній Будинок губернатора, нині— відділення ПриватБанку) на вулиці Воскресенській виступав Дмитро Яворницький з лекціями про історію запорізького козацтва. Крім того, там виступали і бандуристи.

BudynokGubernatora3Dnipro

Будинок губернатора, початок ХХ сторіччя.

IMG 1275

Банкнота 10 гривень часів Директорії УНР (ескіз Г.Золотова).

IMG 1272

Банкнота 50 карбованців часів Української держави гетьмана Павла Скоропадського (ескіз Г. Нарбута)

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, куди піти в Дніпрі на День Соборності України.

Теги: