25 жовтня – День визволення Дніпра від фашистських загарбників: хроніка подій

25 жовтня 1943 року тодішній Дніпропетровськ було звільнено від фашистських загарбників. Запекла боротьба та, як наслідок, великі втрати. У пресцентрі Відкритого допоміг відновити у пам’яті хроніку подій науковий співробітник історичного музею ім. Яворницького Олександр Марінченко.

З серпня 1941 року радянські війська поступово залишили Дніпропетровськ. Окупація міста фашистськими загарбниками тривала після цього ще два роки та два місяці. Масові арешти, розстріли та винищення євреїв. Кількість людських втрат, яку було встановлено сучасними дослідниками, лякає. Загальна цифра жертв – 2 мільйони.

25 жовтня о 12 годині над головним будинком гірничого університету, який до речі було дуже пошкоджено під час військових дій, майорів прапор визволення. А на другий день у газеті «Зоря» надрукували подяку всім військовим частинам, які звільняли місто та область.

«У нашому музеї з’явилася унікальна колекція фотографій. Вони побутові, непостановочні. Тому що зроблені не Головним управлінням червоної армії, коли зображення несуть, певна річ, ідеологічний характер. Ці знімки робили місцеві або червоноармійці на трофейні німецькі фотоапарати. На них відображений перший мітинг, який пройшов на території Дніпра 29 жовтня у самому центрі міста біля ЦУМу. Кадри унікальні. На них дуже багато людей з численними пораненнями, без кінцівок. Усі налякані, бо окрім страшних подій позаду їх чекає невідомість попереду», — розповідає Олександр Марінченко.

IMG 2599

25 жовтня ми іменуємо Днем визволення Дніпра від німецько-фашистських загарбників, хоча сьогодні цю історичну дату правильно називати День вигнання нацистів з території міста та області.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Зеленский подписал закон о разведке | Відкритий

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

Теги: , ,