Сильніший за долю: яким був видатний поет Дніпра Іван Сокульський

Іван Сокульський — поет, дисидент, правозахисник. Його життя було складним та коротким. Нещодавно поетові виповнилось б 80 років. Яким був наш земляк та в чому феномен Сокульського, говорили у пресцентрі телекналану «Відкритий» з поеткою Лесею Степовичкою та головою спілки політв’язнів Дніпропетровщини Іваном Дремлюгою. 

Звичайний хлопець з села, патріот Іван Сокульський народився в Синельниківському районі на Дніпропетровщині. Вчився на філологічному факультеті Львівського університету. Саме там, у студентські роки, «надихався» повітрям свободи та атмосферою українства.

«Під час навчання у Львові Іван долучився до культурно-національного руху, що ширився всією Україною, пізніше діставши назву шістдесятництва. Саме тому він став предметом пильної уваги КДБ», — розповідає Іван Дремлюга. 

Сильніший за долю: яким був видатний поет Дніпра Іван Сокульський - рис. 1

Івана Сокульського не публікували впродовж його життя. Він не був публічним і не прагнув слави. Проте, як говорять про нього свідки, поет завжди вболівав за Україну, не відхилявся від своїх ідей та боровся за незалежність, про яку на той час мало хто говорив вголос.

«Вірші  українською мовою, вишиванки та прихильність до українських традицій — це найбільші гріхи, які приписувала тодішня влада Сокульському. Як наслідок, поета виключили з університету за неблагонадійність і написання націоналістичних віршів,» — говорить Леся Степовичка. 

Сильніший за долю: яким був видатний поет Дніпра Іван Сокульський - рис. 2

Двічі засуджений, член Української Гельсінської Спілки, Іван Сокульський відстоює права людини, пише вірші та залишається невтомним борцем за свободу. Після другого звільнення з в’язниці у часи перебудови, поет став активним рухівцем, просвітянином. З невеликою кількістю «січеславської інтелігенції» видає культорологічний альманах «Пороги», готує до видання збірку «Владар каменю,» яка вийшла вже після смерті Сокульського.

«У Дніпрі поки є тільки вулиця, названа на честь поета. Але було б добре, аби Івана Сокульського зробли почесним громадянином нашого міста. Адже він цього вартий, як ніхто інший», — говорить Леся Степовичка. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Змії на Дніпропетровщині: як не втрапити в халепу 

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

Теги: ,