Скасувати новий правопис — велика помилка, — дніпровська філологиня

Окружний адміністративний суд Києва скасував новий український правопис. Кабмін збирається оскаржити це рішення.

Що наразі відомо про справу та як на неї відреагували філологи, розбиралися в пресцентрі Відкритого разом з правовим експертом Максимом Сосєдко та викладачкою філологічних дисциплін та українознавства в Дніпровському університеті Юлією Андруцькою.

Нову редакцію «Українського правопису» було опубліковано 3 червня 2019 року на офіційних сайтах Міністерства освіти і науки та Національної академії наук. Відтоді він рекомендується для вживання в усній формі та письмі. Нововведення викликали ажіотаж як серед філологів, так і серед звичайних громадян. Скандальний «индик» замість індик та «етер» замість ефір довго обговорювали в україномовному просторі.

Однак з часом невдоволення стихли. Тим паче, що більшість нових правил є бінарними, тобто вживати можна два варіанти. До того ж фахівці більш глибоко розібралися в «мовних» новаціях і дійшли висновку, що новий правопис не тільки легше, а й більш наближений до природи української мови.

«Новий правопис – це повернення до органіки. А старий – дуже наближений до російської мови. Серед іншого, він передбачає однакове написання слів іншомовного походження – тепер проєкт, як і суб’єкт пишеться через “є”; розширює можливість вживання фемінітивів; запроваджує написання  без дефісу слова з першим іншомовним компонентом віце-, екс-, прес- і так далі. Важливо розуміти, що до всіх правил ми звикаємо поступово. Наприклад, на ЗНО дітям дозволено написати слова як за старим, так і за новим правописом. Помилкою це вважатися не буде. Скасування редакції 2019-го року — однозначно невірний крок», — коментує ситуацію практикуюча філологиня Юлія Андруцька.

Скасувати новий правопис - велика помилка, - дніпровська філологиня - рис. 1

Утім, навіть декілька років потому, пристрасті навколо нової редакції «Українського правопису» не вщухають. Цього разу у справу втрутилися адвокати. До суду подали позов від імені мами херсонської семикласниці. Позивачі вважають, що Кабмін не може змінювати українську мову – подібне не є його компетенцією. За словами адвоката, який представляє інтереси позивачів, скаргу направили «для захисту мови від її спотворення на користь регіональних діалектів».

«Наразі в Уряді збираються оскаржити прецедент. Якщо ж цього не зроблять, то рішення суду вступить у дію протягом 30 днів. Варто розуміти, що Окружний адмінсуд Києва вважається доволі скандальним. Зокрема, у часи Революції гідності ОАСК виніс низку рішень, якими заборонялось проведення масових зібрань на Майдані у Києві», — каже Максим Сосєдко.

Скасувати новий правопис - велика помилка, - дніпровська філологиня - рис. 2

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: В Украине началась регистрация на ВНО 2021: как записаться на тестирование | Відкритий

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

Теги: , ,