Цікава Дніпропетровщина: будинок Бергманів у Солоному

У центрі містечка Солоне, що на Дніпропетровщині, серед радянських та сучасних споруд розташований одноповерховий будинок-палац, який виділяється з-поміж усіх інших. Цей будинок – одна з небагатьох пам’яток архітектури в німецькому стилі на Дніпропетровщині. Відкритий вирішив розповісти цікаві факти про цю споруду.

Будинок-палац у с.м.т. Солоне збудували брати Бергмани – німці-меноніти, які займалися сільським господарством. Директор краєзнавчого музею в Солоному Наталя Данильченко розповіла, що будинок збудований надійно. Хоч він і потребує реставрації, але загальний стан – цілком задовільний. До сьогодення збереглися оригінальні ставні, плитка, колони. Будинок проектувався як житловий, тут мешкала родина Бергманів. Вони полюбляли приймати гостей, тому збудували великі вітальні. Пізніше в будинку знаходились різні установи: радянські наглядові організації, Палац піонерів, німецька управа та археологи. Зараз в архітектурній пам’ятці розташовані музей, бібліотека та місцевий ЦНАП.

Цікава Дніпропетровщина: будинок Бергманів у Солоному - рис. 1

Цікава Дніпропетровщина: будинок Бергманів у Солоному - рис. 2

Бергмани надавали робочі місця селянам. За час панування родина будувала ферми, конюшні, завод із виробництва цегли та черепиці, невеликі харчові підприємства, наймали домашніх працівників, покоївок. Коли, наприклад, був поганий врожай, селяни могли купувати у Бергманів різноманітну продукцію за доступними для них цінами, нижчими, ніж у тодішньому Катеринославі. Старожили розповідають, що за спогадами їхніх предків, родина Бергманів мирно співіснувала з селянами, місцеві отримували хороші на той час умови праці.

Цікава Дніпропетровщина: будинок Бергманів у Солоному - рис. 3

Цікава Дніпропетровщина: будинок Бергманів у Солоному - рис. 4

Є історія про те, що Бергмани погодилися виділити кошти на побудову першої православної церкви у Солоному. За спогадами, вона була дерев’яна, гарно оформлена. Проте Бергмани висунули свою вимогу: щоб місцеві на 6 років відмовилися від алкоголю та закрили всі шинки. Їм звітував місцевий священик, який повідомляв, що всі свята проходять мирно. Цією умовою німці здивували всю губернію, але це дало свій результат. Люди почали приходити на роботу тверезими і ефективність їх праці значно зросла.

За вказівками радянської влади 1936 року ікони з церкви вивезли, все начиння розібрали, а саму церкву знесли. Під час німецької окупації там знаходилася німецька управа та навіть жили німецькі археологи. Вони досліджували місцевих жителів на приналежність до арійської раси. Згодом на місці церкви збудували радянський ресторан, який зараз перебуває у напівзруйнованому стані, без вікон та дверей.

Цікава Дніпропетровщина: будинок Бергманів у Солоному - рис. 5

Цікава Дніпропетровщина: будинок Бергманів у Солоному - рис. 6

«Будинку справді потрібна реставрація — ще кілька зим і буде небезпека руйнації! У 1960-х роках тут ремонтували дах. Цей будинок був просто цегляний, потім йому зробили фасад у коричневих тонах. Я почала працювати у 90-х і того часу кілька років просила реставрації будинку в усіх можливих інстанціях. Будинок Бергманів нарешті було відреставровано аж 2002 року – наразі це була остання реставрація»,— розповідає директор Солонянського краєзнавчого музею Наталя Данильченко.

Владислав Яценко

Теги: , , , ,

...