У Дніпрі знаходиться найбільший в Україні пам’ятник Шевченку

В Україні відзначать 205-ту річницю від дня народження Кобзаря. Про найбільший у світі пам’ятник Шевченку, його зв’язок з Дніпропетровщиною та історію вшанування поета у прес-центрі Відкритого розповів кандидат історичних наук і член Національної спілки краєзнавців України Максим Кавун.  

За словами Максима Кавуна, існує безпосередній зв’язок Тараса Григоровича з нашим містом. Шевченко відвідав тодішній Катеринослав приблизно 5-7 вересня 1843-го року — бажав подивитися на Запорізькі Січі і Хортицю.

«Якщо ви стоїте біля залізничного вокзала і дивитесь на проспект Яворницького, то знайте: цим шляхом проїзджав Тарас Шевченко. Дослідники вважають, що Кобзар зустрічався зі своїм товаришем, художником Гротницьким, у гімназії на розі вулиць Володимира Великого і Володимира Мономаха», — розповів Максим Кавун.

Так, історик робить висновок, що Кобзар також відвідав Потьомкінський сад (сучасний парк імені Шевченка), парк Лазаря Глоби, Успенський кафедральний храм, який був розташований на вулиці Ливарній. Незаперечним є й той факт, що Шевченко відвідав Покровську січову церкву. Про неї поет писав в одному зі своїх листів. Натхнення від споглядання дніпровських порогів, Запорозької Січі, Хортиці чітко відбилося в його творчості.

У Дніпрі знаходиться найбільший в Україні пам'ятник Шевченку - рис. 1

«Вшановувати пам’ять Великого Українця наш край почав дуже рано — ще з кінця 19-го століття. Всупереч тому, що в Російській імперії дана акція вважалося проявом сепаратизму. У 1893-му році на сучасній вулиці Січових Стрільців Леонідом Шмалюком був встановлений перший барельєф із зображенням Тараса Шевченка. На початку 20-го століття місцева інтелігенція опікувалася питанням вшанування Кобзаря: організовували літературно-музичні вечори, пропонували назвати вулиці в честь поета або поставити бюст. Дмитро Яворницький, коли очолив історичний музей, постійно нагадував місцевій владі про Кобзаря», — розповів історик.

У Дніпрі знаходиться найбільший в Україні пам'ятник Шевченку - рис. 2

За радянських часів Шевченко увійшов в соціалістичний культ як борець за права знедоленого народу. Тоді  постало питання про встановлення памятника. 1929-го року на вулиці Передовій громада самостійно встановила пам’ятник Шевченку, який в 1985-му році замінили на інший. Після війни було відкрито два пам’тники: від першого залишився тільки постамент, а другий досі гордовито вимальовується на Монастирському острові. Він вважається найбільшим в Україні памятником Шевченку, нині постаменту вже 60 років.

Раніше ми писали, як у Дніпрі відзначають 105 років від дня народження героя України Євгена Березняка.

 

Теги:

...