Унікальне видання поповнило колекцію Дніпропетровського історичного музею

Погортати сторінки одного з найвідоміших та найповніших «козацьких літописів» тепер можуть і дніпряни. Унікальне видання надійшло до історичного музею імені Яворницького. Про видатний «Літопис» Самійла Величка розповіли у пресцентрі Відкритого історик Андрій Посунько та меценат Микола Демченко.

Літопис Самійла Величка – це унікальна пам’ятка козацької історичної думки першої половини 18-го сторіччя. Він видавався протягом багатьох років, але це були цензуровані або неповні версії.

Видання, яке надійшло до історичного музею ім. Яворницького, вміщує в собі тисячу сторінок історії козацького періоду, написані мовою автора. Окрім повного тексту, у ньому ще є біографія Самійла Величка, аналіз оригіналу рукопису, його київська копія, історія створення та зберігання.

Унікальне видання поповнило колекцію Дніпропетровського історичного музею - рис. 1

«Усі літописи, що видавалися раніше, — це переведенні копії. У них було безліч огріхів: щось переплутали, щось викинули з тексту, десь попрацювала цензура. Твір був створений у 1720 році. Минуло 300 років з моменту його написання. І тільки у 2020-му ми маємо змогу працювати з оригіналом. Це текст, який максимально відповідає задуму автора», — розповідає історик Андрій Посунько.

Унікальне видання поповнило колекцію Дніпропетровського історичного музею - рис. 2

Над виданням працювали протягом восьми років. Реалізували такий важливий проєкт група науковців Інституту історії України НАНУ та Центру із вивчення історії України Санкт-Петербурзького державного університету. Меценат Микола Демченко посприяв тому, щоб літопис потрапив до Дніпра.

«Видання є дуже важливим, адже це частина нашої національної історії. З 2012 року науковці займалися пошуком першоджерел, їх відцифруванням. На це було витрачено більше трьох мільйонів гривень. З певних причин книга не могла бути повністю профінансована державою. Частина архівів зберігається в Росії. Виходить так, що наша ж історія в оригіналах у нас не збережена. Тож усвідомлюючи наскільки велика праця була зроблена протягом цих восьми років, вкотре переконуєшся у її важливості», — коментує Микола Демченко.

Унікальне видання поповнило колекцію Дніпропетровського історичного музею - рис. 3

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Днепровские пловцы завоевали медали на Чемпионате Украины | Відкритий

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

Теги: , , ,