В Україні святкують річницю від створення першої Конституції
Про річницю від створення першої Конституції України та взаємозв’язок конституції та ментальності українського народу у прес-центрі Відкритого розповіли голова Дніпропетровської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, заступник голови Дніпровського генеалогічного товариства Ігор Кочергін та краєзнавець Дмитро Синиця.
Як розповів Ігор Кочергін, поява першої Конституції не була випадковою і мала свою передісторію. Події, які відбувалися незадовго до її прийняття, мали для України негативний характер. Конституція стала наслідком складних геополітичних змін у Східній Європі у кінці 17-го — на початку 18-го століття, оскільки до цього козацтво укладало не один документ, починаючи зі Зборівської угоди 1649-го року ще за часів Богдана Хмельницького, коли була укладена перша угода з польським королем, потім укладали купу угод із Московським царем.
«Поява подібного документа не є чимось унікальним у плані документостворення, але унікальність її полягає в тому, що вона була першим документом, де були чітко прописані основні положення майбутньої держави Війська Запорозького. У Конституції була преамбула, основні статті, які поділяли владу на три гілки: судову — Генеральний суд, виконавчу — Гетьман, старшина і парламент, і законодавчу — Генеральна Рада», — зазначив Ігор Кочергін.
«Я абсолютно переконаний, що наша поведінка залежить від кута падіння сонця, скільки наші пращури проживали під сонцем, яку їжу споживали. Згідно з цим моїм власним трактуванням, коли відбуваються різні процеси у нашому організмі — вони зовсім відмінні від тих процесів, які відбуваються в організмі представників інших рас. А першооснова українського етносу: «моя хата з краю — нічого не знаю». Це бажання, щоб у кожного була своя хата, там садочок, грибочок і обов’язково паркан. Це ж основа сучасного мислення», — доповнив краєзнавець Дмитро Синиця.
Новизна цього документу була в тому, що вона була схожою на сучасну Конституцію. Також експерти розповіли, чому Конституція мала обмежений вплив з 1712-го по 1713-й рік на обмеженій території Правобережної України. Це відбувалося тому, що українське населення, або як їх називали — посполиті, не побачило для себе у ній якихось преференцій, тобто там в основному захищалися права козацтва. Фактично простий люд ніяк не був захищений цією Конституцією. А у 1713-му році турки та татари почали грабувати посполитих, тому Пилип Орлик і козацька старшина сприймалися як ті, що привели нам біду.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, які документи взяти з собою на дільницю, та чому не варто робити селфі з виборчим бюлетенем.
Теги: