21 листопада – День гідності та свободи: Євромайдан у Дніпрі очима учасників

День гідності та свободи – визначне свято сучасної України.  Приурочене воно двом революціям: Помаранчевій 2004-го року та Євромайдану 2014-го. Про переломні епізоди української історії розповіли у пресцентрі Відкритого учасниці дніпровського майдану Ніна Єлоєва та Юлія Дзевель.

21 листопада 2013 року. Майдан Незалежності в Києві. Активісти виходять на вулиці міста. Починаються протести. Уряд часів президентства Віктора Януковича приймає рішення припинити курс на євроінтеграцію та скасувати підписання Угоди про асоціацію України та ЄС. Сотні смертей наших співвітчизників, які бажали відстояти свободу та гідність свого народу. Так почалася одна з найстрашніших сторінок в історії сучасної України.

На другий день, після перших протестів у Києві, на вулиці почали виходити активісти інших міст України. 22 листопада Європейську площу в Дніпрі заповнили мітинги українських патріотів. Серед них – Ніна Єлоєва та Юлія Дзевель. Вони не боялися силовиків, бо єдиний їх страх на той момент полягав у тому, що їх вели не туди, куди потрібно.

«Я пам’ятаю як нас вчили відрізняти тих, хто буде бити. Вони були в кросівках. Було дуже холодно, тож майже всі мітингувальники взували теплі черевики. Кросівки означали, що людина почне бігти і бити. Що їх спонукало до таких дій? На це питання ми ніколи не отримаємо відповідь», — згадує Юлія Дзевель.

Юлія досі береже вдома папку з фотографіями, які сама робила під час протестів. Вона отримала посвідчення журналіста і передавала редакціям та телеканалам свої знімки. На питання «Щоб вона змінила, якби повернулася на 7 років назад?» упевнено відповідає: «Нічого».

«Ми робили максимум. Усе, що тільки можна було зробити на той момент. Ми розуміли, що стояти осторонь неможливо. Спочатку це були лише сотні небайдужих дніпрян, далі нас ставало більше і це вже були тисячі», — додає учасниця Євромайдану в Дніпрі.

21 листопада – День гідності та свободи: Євромайдан у Дніпрі очима учасників - рис. 1

Історія Ніни Єлоєвої почалася в 2004 році. Зізнається, що тоді приєдналася до Помаранчевої революції не тому, що була політично підкована, а заради відстоювання справедливості. У 2013-му вирішальною крапкою для Ніни, щоб вийти на площу, стало побиття дітей. Коли говорить про ці події, вона і зараз не може втримати сліз.

«Ще одним страшним спогадом для мене є момент, коли активістів били і скидали до купи. Ніби якісь речі. Я розмовляла з хлопцем, який у тій купі лежав. Він говорив, що єдине, про що думав у той момент – смерть. Він хотів померти, аби тільки не відчувати того болю», — розповідає Ніна Єлоєва.

21 листопада – День гідності та свободи: Євромайдан у Дніпрі очима учасників - рис. 2

З початком подій на сході України жінки стали волонтерами. Вони упевнені, що одна людина може багато чого змінити, але тільки в тому випадку, якщо так подумає кожен.

У День гідності та свободи українці вшановують пам’ять загиблих під час Революції Гідності. Традиційно, 21 листопада відбувається поминальний молебень і покладання квітів на алеї Героїв Небесної Сотні в Києві.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Жесткий локдаун могут ввести уже в декабре: названы приблизительные даты | Відкритий

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

Теги: , ,