5 серпня — день пам’яті Яворницького: як вплинув Дмитро Іванович на Дніпро

5 серпня 2020 року виповнюється 80 років з дня смерті, та 55 років з дня перепоховання видатного вченого-подвижника, академіка, неперевершеного дослідника запорозького козацтва і першого директора музею – Дмитра Івановича Яворницького. Який внесок вчений зробив у розвиток сучасного Дніпра, розповіла у пресцентрі телеканалу «Відкритий» доцентка кафедри філології та мовної комунікації «Дніпровська політехніка» Наталія Костюк. 

У серпні  1940 р. зупинилось  серце  дослідника  козаччини та видатного українця Дмитра Івановича Яворницького.  Вчений пішов з життя на 85-му році, залишивши по собі глибокий слід для  сучасників, більше двохсот наукових і художніх праць та один з найбагатших музеїв в Україні, який сьогодні має ім’я свого фундатора.

IMG 0272

«Як історик козацтва — докладно описав церковний устрій запорозьких козаків. Як музейник — зібрав і зберіг у музеї для нащадків багато церковних реліквій. Крім того, Яворницький самотужки вивчив українську мову. Навіть надавав Борису Грінченку свої мовознавчі дослідження. І хоч мова його була народною, він став упорядником словника. Цей науковий доробок без перебільшення можна назвати унікальним  для розвитку української лексикографії,» — розповідає пані Наталія Костюк. 

Словник був перевиданий декілька років тому. За обсягом — це 11-ти томний «Словник української мови» і готувався він близько тридцяти років. В ньому поєднуються різні традиції, різні етапи розвитку вітчизняної лексикографії.

«З 1902 р. і аж до своєї смерті (1940 р.) наш видатний земляк збирав, записував і впорядковував лексичний матеріал, який траплявся йому протягом всього наукового і громадського життя. Загальний об’єм зібраного матеріалу, за різними свідченнями сягав понад 50000 слів. У 1920 р. Д.І. Яворницький видав тільки перший том, що містив лише 8113 слів, решта праці, яка вже була підготовлена у вигляді відкоригованого машинопису, вважається загубленою», — говорить дослідниця. 

Сьогодні мешканці Дніпра та всієї України активно користуються тими надбаннями, які передав Дмитро Яворницький. Це і мовознавчі труди, і історичні, етнографічні дослідження. Адже з минулого нам передали той безоцінний скарб під назвою «пам’ять», який допомагає будувати сьогодення та майбутнє.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поиски останков Александра Поля в Днепре: археологи вскрыли еще две могилы 

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

 

Теги: ,