Як в Україні впровадити європейський досвід децентралізації

Одна з наймасштабніших реформ — децентралізація – триває в Україні з 2014 року. В результаті її реалізації було створено понад 800 об’єднаних територіальних громад, які охопили третину території України. Які зміни відбулися за цей час у Дніпрі та чи можливо повторити успіх європейських країн, про це говорили з доктором економічних наук, професором Володимиром Момотом у пресцентрі «Відкритого» .  

Реформа децентралізації передбачає передачу повноважень, фінансів та відповідальності від центральної влади органам місцевого самоврядування. Тобто тому керівництву (місцевим радам та їх головам), яке жителі  громад самі собі оберуть. На місцях краще орієнтуються в локальних проблемах і ефективніше можуть використати кошти на їхнє вирішення.

«У нашій країні існують подвійні стандарти. Коли держава нібито і віддає повноваження місцевій владі розподіляти кошти, проте залишає собі право «відібрати» 30% від загальної суми та надавати вказівки куди направити ті чи інші гроші. Саме тому фінансова децентралізація в Україні впроваджується дуже повільно»,  — говорить Володимир Момот.

Як в Україні впровадити європейський досвід децентралізації - рис. 1

Наприклад, у Польщі громада разом з місцевою владою винайшли ідею для свого міста та створили в ньому паркові зони. Біля кожної лавочки повісили таблички з написами про те, скільки коштував парк, хто його робив та скільки часу на це витратили. Така ініціатива говорить про те, що розподілення коштів відбувається прозоро та враховуючи інтереси громади.

Позитивним моментом децентралізації у Дніпрі є бюджет міських ініціатив. Він дозволяє мешканцям міста вирішити, як і де бюджетні кошти можуть використовуватися для поліпшення життя містян. Для цього можна  подавати свої проєкти  і голосувати за цікаві ідеї. Проєкти, які найбільше підтримають мешканці, будуть реалізовані за місцевим коштом.

«Серед багатьох ініціатив мешканців Дніпра є багато змістовних ідей, які націлені на розвиток міста. А також ці проєкти довготривалі та корисні для всіх містян», — зауважив професор. 

Коли Україна визначиться зі своїм курсом та розв’яже питання децентралізації, тільки тоді реформа матиме успіх.

 

Теги: