Чорнобильська катастрофа: як це було розповів ліквідатор з Дніпра

Про річницю вибуху на Чорнобильській АЕС говорили з ліквідатором трагедії Олегом Шарко у пресцентрі телеканалу «Відкритий».

26 квітня в Україні відзначають річницю аварії на Чорнобильській АЕС. Це одна з найбільших техногенних катастроф в історії людства.

«Коли я потрапив до Чорнобиля, мені було 19 років. Катастрофа припала на час моєї строкової служби в армії. Після вибуху пройшло пару тижнів. І на початку травня я вже був в Чорнобильській зоні. Нам повідомили куди ми їдемо і для чого. Провели інструктаж та видали засоби захисту. Але не всі дотримувалися заходів безпеки. Дехто знімав захисні костюми, після виконання завдання,  та просто в одних трусах, засмагали на сонці. Тоді, як і зараз, це була одна з величезних проблем — легковажність», — розповідає Олег  Шарко.

Чорнобильська катастрофа: як це було розповів ліквідатор з Дніпра - рис. 1

26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу. Пожежа, яка виникла внаслідок вибуху, перекинулася на дах третього енергоблоку. Після цього утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії.

«Перше, що кидалося в очі, це порожні вулиці. Відсутність людей та всього живого дуже вражало. Домашніх тварин відстрілювали мисливці, щоб вони не розносили радіацію за межі зони. Були люди літнього віку, які не залишили свої домівки. Але вони дуже швидко помирали. Знаходили їх тільки через певний час і то по запаху,» — говорить Олег.

Чорнобильська катастрофа в Україні зробила радіоактивно забрудненими  2293 населених пунктів.

Теги: