День пам’яті героїв Крут відзначають не того числа, — дніпровський історик Ігор Кочергін

29 січня – День пам’яті героїв Крут. Дата оповита міфами та історичними неточностями, але протягом багатьох років вона залишається одним із головних символів української незалежності.

Детальніше про знакову битву в історії України ХХ ст. розповів у пресцентрі Відкритого дніпровський історик, начальник відділу Українського інституту національної пам’яті Ігор Кочергін.  

29 січня Україна згадує полеглих у бою під Крутами. Але історики зауважують, що ця дата не є правильною. Доречніше вшановувати пам’ять героїв було б 30 січня. Саме цього дня 1918 року на однойменній залізничній станції  зійшлися 500 юнаків-добровольців УНР та 5-тисячне більшовицьке військо. Однак протягом багатьох років через недостовірність історичних фактів вважалося, що бій відбувся на день раніше.

Бій під Крутами став легендою та одним із символів Української революції. І хоча сили були нерівні, рішучі дії наших солдатів дозволили відкласти похід більшовиків на Київ на кілька днів. Тоді загинули майже сто наших вояків, втрати з боку противника склали 300 людей.

«Цей бій ми програли, але ми виграли час. Тоді, 22 січня 1918 року, була проголошена незалежність України. Потім укладений Брестський мир. І це дало нам шанс відновити свою владу на території України. Бій під Крутами – далеко не найбільша битва в історії революції 17-21 років минулого століття. Але це дійсно визначний символ духу, показник щирого патріотизму. На таких речах виховується любов до Батьківщини», — розповідає Ігор Кочергін.

День пам’яті героїв Крут відзначають не того числа, - дніпровський історик Ігор Кочергін - рис. 1

Окрім того, бій під Крутами можна назвати однією з найбільш міфологізованих сторінок в історії України 20 сторіччя. Наприклад, під час перепоховання загиблих героїв у Києві, хтось з ораторів провів паралель і порівняв добровольців з 300 спартанцями. Таку влучну цитату неодноразово повторювали й згодом склалося помилкове уявлення, що озброєним більшовикам протистояли 300 українських студентів (а реально їх було майже 500).

Сьогодні історики проводять паралелі бою під Крутами з битвою за Донецький аеропорт. Відзначають схожість ситуації, однакового противника та мужність українських бійців.

«Про бій під Крутами ми почали більше говорити з початком військових дій на Сході України. Історія циклічна – це факт. Я сподіваюся, що проведення паралелей дозволить нам зрозуміти, що не варто вкотре наступати на ті самі граблі», — додає історик.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ НОВОСТИ ДНЕПРА: Военные Днепропетровщины провели учения с лазерным оружием | Відкритий

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

Теги: , ,

...