День проголошення Декларації про Державний суверенітет: аналіз події від істориків з Дніпра
Україна відзначила 30 років проголошення Декларації про державний суверенітет. Про передумови його прийняття та основні положення, розповів у пресцентрі телеканалу Відкритий історик з Дніпра Станіслав Дуб.
30 років тому Україна задекларувала державний суверенітет. «За» проголосували 355 голосів народних обранців. Це сталося 16 липня 1990 року.
«Наприкінці 1980-х років національно-визвольний рух швидко набирав сили. В українському парламенті склалися сприятливі умови, аби питання відновлення української державності постало однозначно і рішуче. Декларацією Верховна Рада УРСР проголосила суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах. Документ став важливим кроком українського народу на шляху до самостійного політичного й економічного розвитку», — розповідає історик Станіслав Дуб.
Історики називають цю подію першим кроком до незалежності. За основу Декларації взяли проєкти депутата-народорадівця Сергія Головатого і Президії Верховної Ради України.
«У преамбулі та десяти розділах Декларації підкреслювалося, що Верховна Рада УРСР проголошує суверенітет України як “верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах”. Важливим є те, що в Декларації про державний суверенітет України вперше в новітній національній історії поруч із “Українською РСР” вжито слово “Україна” як офіційна назва держави», — говорить пан Станіслав.
Державні органи влади мали забезпечувати національно-культурне відродження Українського народу, запровадження та функціонування української мови у всіх сферах суспільного життя. Україна зарезервувала за собою право на повернення у власність її народу національно-культурних та історичних цінностей, які тимчасово знаходяться за її межами. Крім того, всім національним групам, які проживали на території України, гарантувалося право на вільний національно-культурний розвиток.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:В США город выплатит афроамериканцам репарации
Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.
Теги: історія, новости Днепра