Довге повернення додому: 76-та річниця депортації кримських татар | Відкритий

Довге повернення додому: 76-та річниця депортації кримських татар

Про трагедію кримськотатарського народу говорили у пресцентрі телеканалу “Відкритий” з представниками ГО “Землячество кримських татар в Дніпрі”.

Минуло багато років з того часу, як кримських татар депортували з півострову. Та пам’ять про ті страшні події жива і досі. 18 травня 1944 року о 3-й годині ночі радянська влада почала таємну операцію з виселення кримського народу. 

“За час депортації, з травня по червень 1944 року було депортовано близько 240 тисяч кримських татар. Більше 30 тисяч загинули у наслідок ціє трагедії. Людей перевозили у вагонах, яких возили тварин. Везли до Казахстану, Узбекистану, Сибіру. Дехто не витримував дороги, та помирав просто у вагоні потягу,” – розповідає Дівеляр Абдулаєв. 

Потрапляючи до місць призначення, татари не мали елементарного – житла й роботи. Створювалися умови повної асиміляції з іншими народами. Проте мова, культура і традиції таки зберігалися в кримськотатарських родинах.

“Багатьох дітей віддавали у дитячі притулки. Щоб їм було що їсти. Адже дорослі не могли прогодувати родини. І доводилося шукати шляхи виживання,” – говорить Кемал Мустафаєв. 

Повернутися до рідних домівок кримські татари змогли лише наприкінці 80-х років. Проте ні житла, ні достойної роботи влада так і не надала. І понині кримськотатарський народ не може господарювати на своїй землі, через анексію Росією Криму. Проте,кримці вірять, що колись таки повернуться до рідного Чорного моря та гір.

Теги: