І знову закон про українську мову: що хочуть змінити народні обранці

Країну сколихнули протести громадян проти проєкту закону про відтермінування викорстання української мови в закладах освіти. Що саме хочуть змінити та як реагують мешканці Дніпра, говорили у пресцентрі телеканалу «Відкритий». 

Певну частину населення України, в тому числі і дніпрян, обурив такий законопроєкт і вони вийшли під стіни державних установ.

І знову закон про українську мову: що хочуть змінити народні обранці - рис. 1

«Це провокація. Я не розумію суті запропонованих змін про відтермінування використання української мови в навчальних закладах до 2023 року. Як учасник бойових дій, як правник, я не бачу підстав для такого законопроєкту. Особливо, якщо ми говоримо про українську мову в українських школах. Усе давно прописано в Конституції та Міжнародних документах, які Україна ратифікувала ще на початку 90-х років,» — говорить юрист Кирило Недря. 

Проєкт закону передбачає, що новою датою переходу стане теж 1 вересня, але вже 2023-го. З об’ємом української не у 80%, як говориться зараз в законі, а 20% — у п’ятому-восьмому класі, 40% у дев’ятому, та 60%  в старших класах.

І знову закон про українську мову: що хочуть змінити народні обранці - рис. 2

«Насправді питання української мови в Україні не стояло би так гостро, якби не політики. Вони використовують мову, як ширму перед виборами, або тоді, коли потрібно прикрити недоліки в економіці, тощо. Правки ж закону фактично зривають процес, який вже запущено і який стосується  200 тисяч школярів середньої школи, які з 1 вересня мають почати навчатися мінімум на 80% українською мовою,» — розповідає викладачка української мови Анастасія Теплякова. 

Новий закон також передбачає  для шкіл з мовами навчання країн ЄС (95% — це школи з угорською та румунською мовами навчання)  викладання предметів українською мовою з 5 класу — щонайменше 20%, а в 9 класі — мінімум 40%. А зі старшої школи — це від 60% навчання українською. І ці зміни набувають чинності з 1 вересня 2023 року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Верховная Рада может переименовать Днепропетровскую область, – Дробович 

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

Теги: , , ,