Міжнародний день прав дитини: дніпровська юристка розповіла як і хто їх захищає

20 листопада 1959 року Генасамблея ООН прийняла Декларацію прав дитини, а рівно через 40 років — Конвенцію про права дитини. Тож, щорічно весь світ відзначає Міжнародний день дитини саме 20 листопада. Про захист дітей в Україні розповіла у пресцентрі Відкритого консультантка юридичної клініки Дніпровського університету митної справи та фінансів Марія Волкова. 

Кожна дитина має право на охорону здоров’я та безоплатну медичну допомогу. В Україні це виявляється, наприклад, у програмі «Доступні ліки». Багато громадян про неї не знають і не користуються. Отримати таку підтримку від держави можуть діти до 3-х років та діти з інвалідністю до 16 років. Важливо, що з 1 квітня 2019 року «доступні ліки» можливо отримати тільки через електронний рецепт. Процес простий: батьки з дитиною отримують рецепт від лікаря і в будь-якій аптеці, яка бере участь у програмі, забирають необхідний препарат.

Сьогодні все частіше порушується право дитини на сімейне виховання. Випадки психологічного або фізичного насилля в родинах далеко не рідкість. У цьому питанні як ніколи стає зрозумілою важливість обізнаності в свої правах. Дитина має розуміти, що у неї є можливість захистити себе.

Дитина має право звернутися за захистом до органу опіки або інших органів державної влади, місцевого самоврядування та громадських організацій. Чотирнадцятирічні можуть подати позов до суду про позбавлення батьківських прав, про скасування усиновлення та загалом для захисту себе та своїх інтересів.

 «Дитина, як найменш захищена особа, має отримувати повний спектр гарантій, які позбавлять її від турбот у випадку насилля в родині. Її можуть відправити до родичів або центру психологічної реабілітації, аби вона не була свідком і тим паче жертвою абьюзу», — коментує Марія Волкова.

Міжнародний день прав дитини: дніпровська юристка розповіла як і хто їх захищає - рис. 1

Окрім насилля, усе більшої популярності набувають такі поняття як булінг та кібербулінг. Жорстокість у школі та соціумі прогресує. Дитина, що страждає від насилля з боку однолітків, має право звернутися за допомогою до адміністрації навчального закладу, шкільного психолога та просто дорослих.

«Права потрібно не тільки знати, а ще й вміти користуватися ними, застосовувати на практиці. Діти часто бояться, замовчують про свої проблеми. Усі чудово розуміють, що це не вихід», — додає Марія.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Официально: Зеленский подписал закон о штрафах за отсутствие маски в общественных местах | Відкритий

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

Теги: , , ,