Млинці чи вареники. Колодій чи Масниця: як дніпровські музиканти написали календарно-обрядову пісню

Про свято Колодія говорили у пресцентрі каналу “Відкритий” з лідером гурту Ветеп, істориком за освітою Тимофієм Хом’яком.

Тиждень перед початком Великого посту називають по-різному – масляна, масниця, колодій, м’ясопусний тиждень. Українці за ці 7 днів наїдаються млинцями, сиром, варениками. Та чи знаємо ми що саме означають ці дні і як їх необхідно  святкувати.

Традиція випікання млинців більшою мірою впровадилися у нас саме в радянський час. Масляна – це було чи не єдине свято, яке офіційно дозволили відзаначати. Проте у наших сусідів інакші традиції та уявлення про цей тиждень. Наприклад, українці час до початку Великого посту проводили у прощенні. Наші предки намагалися примиритися, об’єднатися. Адже попереду піст.а  за ним і весняно-польові роботи, з якими самотужки справитися складно”, – розповідає Тимофій 

DSC 0043 1

Змінюються час і люди, проте традиції залишаються незмінними. Ми випікаємо і млинці, і ліпимо вареники. Ходимо один до одного в гості та просимо прошення. Адже під час таких свят, нехай і язичницьких, люди мають можливість зібратися за столом, поговорити, смачної поїсти та примиритися.

“Саме до свята Колодія на початку двохтисячних, ми написали пісню “Масляна”. Яка трохи згодом стала виконуватися студентами вишів і називатся народною. Це значить, що до масляної майже не було обрядових пісень. І ми потрапили в десяточку, коли створили цю композицію”, – говорить музикант. 

DSC 0055

Підтримувати свої традиції. Готувати українські страви та запрошувати гостей – хороший спосіб створити собі настрій. Не відмовляйте собі в цьому.

 

Теги: