Перше травня: що святкують працівники Дніпра

Про історію свята 1 травня розповів у пресцентрі телеканалу «Відкритий» голова профбюро профспілки гірничо-металургійного комплексу Ігор Токовенко. 

Перше травня — одне з небагатьох свят, яке поширене в усьому світі та має різні назви. День міжнародної солідарності трудящих, День Весни і День Праці тощо. В одних країнах цього  дня люди виходять на вулиці та майдани під різноманітними прапорами, а десь – це просто ще один вихідний.

Перше травня: що святкують працівники Дніпра - рис. 1

«Перше травня, це передусім свято боротьби людей праці за свої парава і соціально-економічні інтереси. А не день шашлика. Цього року жодна профспілка не анонсувала першотравневі акції у зв’язку з карантинними обмеженнями», — говорить Ігор Токовенко. 

Більшість асоціює це свято, як свято комуністичного минулого. Проте, історія першотравня зовсім не про Радянський союз. 21 квітня 1856 року з  вимогою про скорочення робочого дня виступили робітники Австралії. Їх підтримали 1 травня 1886 року  організації США і Канади, а також Американська Федерація праці та інші захисники прав робітників.  Вони  організували мітинги і демонстрації, й оголосили загальнонаціональний страйк. Найбільш радикального характеру акція протесту набула в Чикаго.

«1 травня більше 150 тисяч робітників Чигаго, Детройта і Нью-Йорка зупинили роботу. Наступного дня в Чикаго 1,5 тисячі робітників було звільнено. Робітничу демонстрацію, що перешкоджала допуску штрейхбрехерів на завод було жорство розігнано поліцією. У відповідь 4 травня зібрався велелюдний мітинг проти поліцейського насилля на площі Хеймаркет. Поліція намагалась розігнати і цей мітинг. Провокатор з натовпу кинув бомбу, від неї та безладного вогню поліцейських у відповідь загинули як поліцейські, так і робітники. За результатами кілька робітничих активістів було засуджено до страти. В їх пам’ять запроваджено відзначення Першотравня», — розповідає пан Ігор. 

Сучасний першотравень перетворився на свято шашлика. Хоча профспілки Дніпропетровщини роблять спроби встановити традиції відзначення цього дня. Які б стосувалися захисту прав та гідної праці робітників.

Теги: