Довічне ув’язнення при нанесенні державі тяжких наслідків. Як судитимуть колаборантів, зрадників та диверсантів в Україні?
Про це Відкритому розповіли керуючий партнер юридичного агентства «Абсолют» Олександр Бондарчук та провідна адвокатка практики судового урегулювання спорів юридичного агентства «Абсолют» Анна Попкова.
Колабораціонізм – це, по суті, співпраця з ворогом для забезпечення його інтересів та заподіяння шкоди власній державі. Статтю з даним поняттям прийняли тільки у березні. За словами адвокатів, колабораціонізмом вважаються такі дії:
Громадян України публічно заперечує збройну агресію проти України, окупацію частини територій України, закликає до підтримки держави-агресора, підтримує збройні формування держави-агресора та його окупаційну адміністрацію, закликає співпрацювати з державою агресором.
Коли громадяни України добровільно займають посади в незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованих територіях, в тому числі в окупаційних адміністраціях держави-агресора. Також бере участь у проведенні організації незаконних виборів, референдумів на ТОТ.
Громадянин здійснює пропаганду в Україні в інтересах держави-агресора в будь-яких закладах освіти.
Здійснює військову діяльність та передає матеріальні ресурси військовим державі-агресора.
Організація та проведення заходів політичного характеру: мітинги, зїзди, збори, демонстрації, конфлікти.
«Законодавством передбачено широкий діапазон покарання за колабораціонізм: від позбавлення права обіймати певні посади та штрафу і до довічного позбавлення волі. Остання відповідальність присуджується, коли дії людини призвели до тяжких наслідків (загибелі людей, поранень, руйнувань значних обсягів інфраструктури)», – пояснив керуючий партнер юридичного агентства «Абсолют» Олександр Бондарчук.
Олександр Бондарчук
Є також такі статті, як «державна зрада» та «диверсія». Від колабораціонізму вони відрізняються тим, що в Україні вже були прийняті. Державна зрада передбачає відповідальність з 16 років. А за диверсію можуть карати з 14 років, пояснює адвокатка.
«Об’єктом злочину щодо державної зради і диверсії фактично є саме національна безпека України у будь-якій сфері: економіка, політика, обороноздатність, безпека конституційного ладі та інше. Держзрада передбачає три форми: перехід на бік ворога, шпигунство, надання іноземній державі, організації або їх представнику допомоги в проведенні підривної діяльності проти України. Якщо за державну зраду несуть відповідальність тільки громадяни країни, то за шпигунство всі без виключення», – розповіла провідна адвокатка практики судового урегулювання спорів юридичного агентства «Абсолют» Анна Попкова.
Анна Попкова
04 березня 2022 року Верховною Радою прийнято закон щодо посилення відповідальності за злочини проти основ національної безпеки України в умовах дії режиму воєнного стану.
Державна зрада карається позбавленням волі на строк від 12 до 15 років з конфіскацією майна або без такої. Ті самі діяння, вчинені в умовах воєнного стану, караються позбавленням волі на строк 15 років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна.
Диверсія карається позбавленням волі на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої. В умовах воєнного стану за такі дії можуть загартувати на 15 років або ув’язненити довічно.