Прототипи нацистських концтаборів сьогодні є на Донбасі, — історик із Дніпра

11 квітня – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів.  Злочин проти людства, скоєний нацистами в період Другої світової війни, назавжди змінив хід світової історії. Через фабрики смерті пройшло більше 18 млн невинних людей. Сьогодні прототипи цих концтаборів є і на території сучасної України.

Про це в пресцентрі Відкритого розказав заступник директора Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» у Дніпрі Єгор Врадій.

11 квітня 1945 року в’язні найбільшого табору смерті Бухенвальд влаштували інтернаціональне повстання. І того ж дня, з його воріт вийшов останній полонений. Тож саме цю дату обрали як Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів.

14 тисяч концтаборів діяло на території Німеччини та окупованих нею країнах. Більше 18 млн людей пройшли через пекельні муки, тортури та непосильну каторжну роботу. Більшість із них померли, а ті, хто вижив, не змогли забути все те, через що довелося пройти.

Український інститут вивчення Голокосту «Ткума» випустив уже сім збірників, у яких вміщено історії полонених, котрі вижили.

Прототипи нацистських концтаборів сьогодні є на Донбасі, - історик із Дніпра - рис. 1

«Є історія чоловіка, мама якого, знаходилася в нацистському концтаборі. Він розповідає, що коли в дитинстві відмовлявся від їжі, то вона завжди говорила «В Аушвіці ти б не протримався й дня». Вона не хотіла його залякати. Це було на рівні підсвідомості. Тому ми маємо розуміти, що цей злочин проти людства не має закінчення. Він продовжував існувати в серцях і сім’ях його колишніх в’язнів», — розповідає Єгор Врадій.

Прототипи нацистських концтаборів сьогодні є на Донбасі, - історик із Дніпра - рис. 2

Лякає історик не тільки розповідями про жахливі події минулого, а й про сучасні реалії. Сьогодні на території окупованого Донецька функціонує реальний концтабір. Про нього детально пише журналіст і письменник Станіслав Асєєв у своїй книзі «В Ізоляції. Дописи про Донбас». Російські гібридні сили облаштували неофіційну в’язницю-катівню в колишньому артцентрі «Ізоляція». Сам автор пробув там 28 місяців.

«Це місце було збудовано в 2010 році. Вдумайтесь, воно проіснувало як артцентр чотири роки, а як концтабір функціонує уже сьомий рік. У ньому тримають тих, хто не визнає ДНР. Як жахливо усвідомлювати, що країна, яка колись боролася за звільнення в’язнів нацистських фабрик смерті, сьогодні створює власні», — коментує Єгор Врадій.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ НОВОСТИ ДНЕПРА: В Днепре создадут уникальную экспозицию времен Второй мировой войны | Відкритий

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

Теги: , ,

...