«Справжні братні народи» – Дніпро вшановує День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Етнічна приналежність, колективна самоідентичність, державність та національна гідність. Саме цим кримотатарський народ схожий з українським. І саме через це вони також несуть загрозу для Росії. 18 травня Україна та світ відзначають День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу у річницю депортації 1944 року. Тоді від голоду, хвороб і виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар.

Про це Відкритому розповів голова ГО «Кримськотатарський культурно-освітній центр у місті Дніпро» Кемал Мустафаєв.    

Кемал Мустафаєв

Кемал Мустафаєв

18 травня Україна та світ відзначають День пам’яті жертв депортації та геноциду кримськотатарського народу у річницю депортації 1944 року. Дата заснована 16 травня 2014 року указом виконувача обов’язки Президента України Олександра Турчинова, напередодні 70-ї річниці виселення кримських татар із Криму.  Саме 18 травня 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар. Радянська влада інкримінувала їм масове дезертирство та співпрацю з ворогом.

За час депортації на загальне «спецпоселення» в Центральній Азії було відправлено понад 183 тисячі кримських татар, на примусові роботи до Московського вугільного тресту – 5 тисяч, до таборів фронтового резерву — 6 тисяч і ще стільки ж до ГУЛАГу.  Від голоду, хвороб і виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар.

«Різниця між нашими (кримськотатарським й українським) народами та російським у тому, що ми цінуємо нашу свободу, право вибору, нашу культуру та інтелігенцію. А росія розглядає своїх громадян як товар. Вони служать державі, а не народові. Причин для знищення кримських татар було безліч, у випадку 1944 року – «зрада батьківщині» начебто через те, що наші чоловіки не йшли на фронт під час Другої світової війни. Але чомусь депортували жінок, пенсіонерів, дітей. Коли чоловіки вернулися з фронту, додаткова трагедія була через те, що всі втратили свої родини. Нас розлучили. Рідних кримські татари шукають по всьому світу й досі», – пояснив голова ГО «Кримськотатарський культурно-освітній центр у місті Дніпро» Кемал Мустафаєв.

Понад 20 років радянська влада заперечувала злочинний характер власних дій. Лише 1989 року депортація була визнана незаконною та злочинною. Однак, й по сьогодні – росія офіційно не визнає кримськотатарський народ як вільну та окрему націю, як й український. Наразі через свою етнічну приналежність та колективну самоідентичність, історію своєї державності, національні органи та гідність кримотатарський народ – вже несе загрозу для цієї росії.

Через радянську владу на території України нині проживає набагато менше кримських татар, ніж за кордоном. Громада у Дніпрі налічує приблизно 100 осіб. Представники Кримськотатарського культурного-освітнього центру наразі ведуть перемовини про повернення єдиної у місті культурної спадщини – мечеті. Однак, наразі там розміщується спортивна дитяча школа. Більше 3 років питання повернення будівлі громаді кримських татар – не вирішується.

Детальніше дивіться у відео.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ НОВОСТИ ДНЕПРА: Днепр цветущий: акция по озеленению города удалась на славу (Фото).

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

Теги: , ,

Підпишись на Відкритий: