Старий новий рік: що святкують українці з 13-го на 14-те січня

Звідки починається історія святкування нового року? Які традиції має це свято? Розповідав священник УГКЦ Василь Колодій в пресцентрі телеканалу «Відкритий». 

В ніч з 13-го на 14-те січня українці відзначають одне з останніх так званих різдвяних свят — Старий Новий рік. Це Новий рік за юліанським календарем. Або, як говорять, за новим стилем.

«Після встановлення нового літочислення дата святкування зрушилася  з 13 січня по 14 січня (за новим стилем). Після переходу на “новий стиль”, за традицією, Старий Новий рік продовжують святкувати і сьогодні, -» розповідає отець Василь. 

Новий рік за юліанським календарем має безліч традицій та цікавих обрядів. Хоч більшість з них походить з дохристиянських часів, проте ці звичаї стали невід’ємною частиною свята.

«Церква завжди була пов’язана з людським життям. Тому свято Нового року, крім традицій  містить ще і церковні моменти.  Так, 13 січня відзначається свято Маланки, а 14 січня – Василів день.  За християнським календарем   день Меланії (Меланки, Маланки).   Меланка — міфічна істота, яка ходить до господарів та сповіщає про новий рік, » — говорить отець Василь.

Старий новий рік: що святкують українці з 13-го на 14-те січня - рис. 1

У цей вечір молодь збирається, щоб помеланкутави та пощедрувати. Ходять по домівках та сповіщають про новий рік, закликають на господарів здоров’я, гарний врожай та багато гараздів.

14-го січня церква шанує пам’ять святителя Василія Великого, який сповідав духовне обрізання, тобто аскетичний спосіб життя, який проводиться у праці і молитвах. Цей святий шанувався особливо і був настільки ж улюбленим, як Микола Чудотворець. А через те, що день його пам’яті за старим літочисленням припадав на 1 січня, прикмети, звичаї і обряди, з ним пов’язані, багато в чому нагадували новорічні.

«Коли б ви не святкували, пам’ятайте, що необхідно любити себе та поважати. Радійте кожному дню. Та будьте щасливими у новому році щодня», — сказав отець Василь.

Теги: