Старий новий рік: що святкують українці з 13-го на 14-те січня
Звідки починається історія святкування нового року? Які традиції має це свято? Розповідав священник УГКЦ Василь Колодій в пресцентрі телеканалу «Відкритий».
В ніч з 13-го на 14-те січня українці відзначають одне з останніх так званих різдвяних свят — Старий Новий рік. Це Новий рік за юліанським календарем. Або, як говорять, за новим стилем.
«Після встановлення нового літочислення дата святкування зрушилася з 13 січня по 14 січня (за новим стилем). Після переходу на “новий стиль”, за традицією, Старий Новий рік продовжують святкувати і сьогодні, -» розповідає отець Василь.
Новий рік за юліанським календарем має безліч традицій та цікавих обрядів. Хоч більшість з них походить з дохристиянських часів, проте ці звичаї стали невід’ємною частиною свята.
«Церква завжди була пов’язана з людським життям. Тому свято Нового року, крім традицій містить ще і церковні моменти. Так, 13 січня відзначається свято Маланки, а 14 січня – Василів день. За християнським календарем день Меланії (Меланки, Маланки). Меланка — міфічна істота, яка ходить до господарів та сповіщає про новий рік, » — говорить отець Василь.
У цей вечір молодь збирається, щоб помеланкутави та пощедрувати. Ходять по домівках та сповіщають про новий рік, закликають на господарів здоров’я, гарний врожай та багато гараздів.
14-го січня церква шанує пам’ять святителя Василія Великого, який сповідав духовне обрізання, тобто аскетичний спосіб життя, який проводиться у праці і молитвах. Цей святий шанувався особливо і був настільки ж улюбленим, як Микола Чудотворець. А через те, що день його пам’яті за старим літочисленням припадав на 1 січня, прикмети, звичаї і обряди, з ним пов’язані, багато в чому нагадували новорічні.
«Коли б ви не святкували, пам’ятайте, що необхідно любити себе та поважати. Радійте кожному дню. Та будьте щасливими у новому році щодня», — сказав отець Василь.
Теги: