У Дніпрі реформували систему паркувань: що змінилося

Дніпро першим почав реформу паркувань і став прикладом для інших міст України. Про це в інтерв`ю Відкритому розповів директор КП «Міськавтопарк» Дніпровської міської ради Дмитро Омельченко.

КП «Міськавтопарк» у цьому році виповнилось 25 років, але глобальні реформування системи паркувань відбулися за останні 2-3 роки.

«Дніпро першим почав реформу паркувань і через це ми отримали усі “камні”, але сьогодні ми бачимо, що по нашому шляху вже пішли інші міста України. Платні паркування – один з інструментів задля того, щоб менше особистого транспорту потрапляло в центр міста. Безкоштовні місця теж залишаються, але вони можуть бути трохи далі від потрібного місця», — розповідає Дмитро Омельченко.

Ціна за паркування у Дніпрі складає 10 — 15 грн. за годину і дніпряни вважають її зависокою.

“Ціна за паркування у Дніпрі обгрунтована. Наприклад, у Львові платять за годину паркування 20 — 25 грн., в Івано-Франковську — 18 грн. У центрі Києва навіть 50 грн. за годину паркування. Абонемент на місяць коштує 700 грн. (до 24.06.2020 року) та його дія поширюється поки лише на відкриті паркування (без шлагбаумів). Абонемент можна отримати через мобілний додаток UNIP або Privat24”, — говорить Дмитро Омельченко.

«У 2019-му році КП «Міськавтопарк» отримало з міського бюджету більше 20 млн. грн.  За ці кошти ми облаштували штрафмайданчик, придбали 9 евакуаторів, 4 з яких були отримані в лізінг, закупили форми та інше», —   пояснює Дмитро Омельченко.

Постановою Кабінету Міністрів регламентована сума за транспортування транспортного засобу і вона складає 720-740 грн.

«Ця сума прийнята в 2013-м році и за нашими підрахунками ця цифра повинна бути мінімумпарков в 2 рази більше задля того, щоб підприємство могло отримувати прибуток», — говорить Дмитро Омельченко.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: Максим Семенов: Велодень у Дніпрі переноситься

Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.

Теги: , ,