В Україні вшановують пам’ять жертв політичних репресій
Про репресії та зламані долі людей говорили у пресцентрі телеканалу «Відкритий» з реабілітованими політв’язнями.
Щороку третя неділя травня присвячена вшануванню жертв політичних репресій. Так званий Великий терор – масштабна ув’язнення та розстрілу громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 рр. З ініціативи керівництва країни й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації потенційних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства розгорнулися масові політичні зачистки. За даними Українського інституту національної пам’яті, на території тодішньої України було засуджено 198918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в`язниць та виправно-трудових таборів (інші заходи покарання охоплювали менше 1 %, звільнено було тільки 0,3 %).
«Якщо прослідкувати усі історичні періоди, то репресії були майже в усі часи. Це і голод 1921-22 років, Голодомор, 1937-38, після Другої світової. Влада завжди намагалася знищити тих, хто не погоджувався з «режимом», хто вільно мислив та чинив спротив,» — розповідає голова Дніпропетровської спілки політв’язнів та репресованих Іван Дремлюга.
Масові репресії у 1937–1938 рр., за планом Сталіна, мали завершити двадцятилітню боротьбу з «соціально-ворожими елементами», упокорити населення шляхом масового терору, утвердити авторитарний стиль керівництва та здійснити «кадрову революцію».
«Мого батька було засуджено до покарання у таборах ГУЛАГУ. Мені було тоді 10 місцяців, коли батька забрали. Потім я його так і не бачила. Брат хотів написати листа Сталіну, щоб розповісти, як живуть люди. Але це закінчилося тим, що його зіслали у Воркуту. Мені теж довелося пережити знущання радянської влади. Це відчуття «родини ворога народу» важко пояснити і прийняти,» — розповідає репресована Ольга Зайцева.
У 2015 році Україна засудила злочини комуністичного тоталітарного режиму Законом «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганд їхньої символіки».
Теги: день в истории, репрессии