Як не впасти в депресію на 3 місяці війни, розповіла психологиня з Дніпра
Вистояти, перемогти і відродитися. Як за допомогою резильєнтності впоратися з депресією на 3 місяці війни росії в Україні?
Про це Відкритому розповіла реабілітологиня та психологиня Олеся Ольховик.
Вистояти, перемогти і відродитися. За словами психологині, є така річ як резильєнтність (а ще: резилієнс, психологічна пружність, стресостійкість тощо) – це здатність людини впоратися зі складними життєвими подіями та відновлюватися після труднощів чи стресу. Це те, що дає психологічну силу втриматися проти викликів, які неминуче трапляються з нами. Резильєнтність наче парасолька, яка тримає нас більш-менш сухими від дощу, у той час як ми продовжуємо йти вулицею.
«У резильєнтністі є складові. Перша – це наші цінності. Для чого ми це робимо? Заради нашої свободи. Для чого терпимо? Заради нашого майбутнього та дітей. Стражданням треба надати сенс, тоді ми їх витримаємо. Друга – нам треба щось робити і діяти у напрямку наших цінностей. Якщо ми їдемо на велосипеді, ми не можемо тримати рівновагу, коли ми стоїмо. Рівновага є тільки у русі. Піклування про себе, близьких, захисників. Третій компонент – наше мислення. Припустимо, ви сіли у потяг і вашим сусідом виявився хтось дуже негативний і сумний, а тепер уявіть – що цей сусід для вас це ви. Треба обмінюватися корисними світлими думками, а не вмикати собі радіо депресію», – радить психологиня Олеся Ольховик.
Погляньте на виклики під іншим кутом зору. Замість того, щоби дивитися на негаразди, як на щось потворне і непереборне, спробуйте пошукати невеличкі способи здорового вирішення ситуації або привнести зміни, які можуть допомогти впоратися чи принаймні підтримати вас. У цьому вам можуть стати у нагоді такі питання: що би моя близька людина сказала про цю ситуацію? Що би я порадив/ порадила своєму другу чи подрузі? Чи мої думки про цю ситуації допомагають її вирішити? У моменти, коли я би не переживав/не переживала цих емоцій, як тоді я дивився/дивилась на цю ситуацію? Яких навичок, знань або умінь мені ще не вистачає, щоби краще зрозуміти цю ситуацію?
Зосередьтеся на тому, що ви можете контролювати, змінити або що від вас залежить. Знайдіть і зосередьтеся на тих елементах ситуації, на які ви можете вплинути, якими ви здатні керувати. Це може повернути відчуття безпеки або кращої стійкості.
«Зараз війна і це про біль душі, яку ми відчуваємо. А біль – це про людяність. Ми не можемо сказати, що є тільки радість. Біль маємо обернути добротою і любов’ю. Розвивайте стосунки та шукайте підтримки. Підтримуйте добрі і близькі взаємини у своїй родині чи поза нею. Дбайте про те, щоб укріплювати свою «систему підтримки». Якщо потрібно, шукайте своє плем’я, – людей, з якими ви можете плекати у стосунках довіру, взаєморозуміння, повагу і підтримку, поділяти цінності чи захоплення», – пояснила Олеся Ольховик.
Якщо у вас є друзі чи рідні, з якими ви маєте добрі і довірливі стосунки, поділіться з ними своїми переживаннями. Поцікавтеся, що допомогло їм впоратися. Обговорення з іншими людьми також може допомогти вам отримати розуміння або нові ідеї, які будуть помічними, щоби впоратися з проблемами.
Детальніше дивіться у відео.
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ НОВОСТИ ДНЕПРА: Воины днепровской 93-й ОМБр уничтожили БМП врага в Харьковской области (Видео).
Подписывайтесь на наш Телеграм-канал и страницу Відкритого в Фейсбук, чтобы первыми узнавать о важных событиях в Днепре.
Теги: психология