Яку роль в історії Катеринославщини відіграло російське дворянство

Сьогодні до медіа-центру телеканалу «Відкритий» із цікавою лекцією завітав голова Дніпропетровської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, заступник голови Дніпровського генеалогічного товариства Ігор Кочергін. Тема стосувалась історії російського дворянства в Катеринославській губернії, а також його впливу на розвиток нашого краю. Наші журналісти дізнались про те, хто саме з дворян заслуговує на те, щоб його не забували нащадки.

Як зазначив вчений, дворянство існувало в Російській імперії наприкінці 18-го — на початку 20-го століть.

«Це було здебільшого російське явище, адже українці до моменту знищення Запорозької Січі мали свою політичну еліту — козацьку старшину. На перший погляд, може здатися, що російське дворянство не було провідним явищем в історії нашого регіону і України, проте треба бути об’єктивними. Важко уявити собі будівництво доріг, шкіл і інших закладів, розвиток науки, культури і торгівлі без участі дворян, серед яких було чимало українців, а також німців, сербів, болгар, грузинів і людей інших національностей», — каже Ігор Кочергін.

Яку роль в історії Катеринославщини відіграло російське дворянство - рис. 1

Він додає, що історія знає чимало випадків, коли імперія, що прийшла на територію іншої країни, асимілює її населення. Однак незважаючи на це, знаходяться люди, які докладають зусилля, щоб зберегти культурну й історичну спадщину свого народу.

«Росіяни активно використовували для цього місцеве населення, в тому числі і колишню козацьку старшину. Ці люди асимілювались і, з одного боку, служили російській державі, а з іншого — зберігали свою приналежність до України. Тобто це подвійний або етнографічний патріотизм. Багато хто з них після революції в Росії пішов воювати до армії УНР, однак більшість воювала у лавах Білої гвардії за відновлення Російської імперії», — коментує краєзнавець.

Яку роль в історії Катеринославщини відіграло російське дворянство - рис. 2

Серед російських дворян, що відіграли значну роль в історії Катеринославщини (пізніше — Дніпропетровщини) історик згадує прізвища Родзянка, Поля, Яворницького, Ростовцева, Жебуньова, Фабра і інших. Зокрема, Михайло Родзянко був керівником Державної думи Російської імперії 4-го скликання (існувала в 1912—1917 рр.), а Олександр Поль доклав зусиль для економічного розвитку Придніпров’я.

Яку роль в історії Катеринославщини відіграло російське дворянство - рис. 3

Нагадаємо, Дніпровській набережній виповнилось 85 років.

Теги:

...